Fél év múlva teljes ügyeletért jár díj

Nemcsak a magyar alkotmánnyal, hanem az európai uniós előírásokkal is ellentétes az a kormányrendelet, amelynek az orvosi ügyeleti díj egy részének visszatartásáról rendelkező passzusait 2007. június 30-i hatállyal megsemmisítette az Alkotmánybíróság – közölte tegnap Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, aki szerint a reformnak nevezett kormányzati ámokfutásnak az orvosok és betegek isszák meg a levét. Az egészségügyi tárca szerint az új kórházfejlesztési törvény segít, mert csökkenti a „túl sok” ügyeleti pontot.

2006. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éves szinten legalább negyvenmilliárd forintot kellene biztosítania a kormánynak az orvosi ügyeleti díjak kifizetésére – emelte ki Éger István, a Magyar Orvosi Kamara sikereként értékelve az Alkotmánybíróság (AB) döntését a vonatkozó kormányrendelet passzusainak megsemmisítéséről. A szabályozás alapján a kórházak az engedélyezett 12 óra túlmunkából általában négy órát ismertek el munkaidőnek, s csupán ezután fizettek díjat. A kamara elnöke emlékeztetett: ők már 2001-ben jelezték, hogy ez a rendelkezés ellentétes a hatályos törvénnyel, és a Legfelsőbb Bíróság az idén nyáron – az Európai Bíróság hasonló döntése után – kimondta, hogy az ügyeletben töltött idő teljes egészében munkaidőnek számít.
Ismeretes, az orvosok közül korábban sokan vállalkozási formában látták el az ügyeletet, s így lényegesen több pénzt vihettek haza. Ezt a lehetőséget azonban a színleltnek nevezett szerződések felbontásával 2006. június 30-ával megszüntették. Októberben a traumatológusok ultimátumot intéztek a kormányhoz, s bejelentették: nem vállalnak túlmunkát, ügyeletet a törvény szerint kötelezően elrendelhető heti 48 órán túl, ha nem teljesítik bérköveteléseiket. Az akcióhoz országszerte csatlakoztak gyermeksebészek és altatóorvosok is.
– Bár az AB fél év haladékot adott az illetékeseknek, világos, hogy nem folytatható az eddigi gyakorlat. A kormánynak elő kell teremtenie a pénzt, és fél év alatt egy teljesen új szabályozást kell kidolgoznia, ami törvénymódosítást és egy új kormányrendelet megalkotását teszi szükségessé – állapította meg Éger István.
A rendelet megsemmisítéséről szóló határozat nem visszamenőleges hatályú, a bíróságokon mégis sok per indult a kórházak fenntartói ellen. Szombathelyen például megítélték a pereskedő orvosoknak járó pénzt 2004. május elsejéig, azaz hazánk uniós csatlakozásáig visszamenőleg, Székesfehérvárott pedig az alperes önkormányzat az államot is perbe hívta.
A Magyar Orvosi Kamara az egészségügy jelenleg is zajló radikális átalakítását esztelen ámokfutásnak tartja, amelynek az orvosok és a betegek isszák meg a levét. Adataik szerint az utóbbi hónapokban 1700 orvos távozott külföldre.
Az Egészségügyi Minisztérium lapunkhoz eljuttatott állásfoglalása viszont leszögezi: a kormánynak eddig sem volt fizetési kötelezettsége, de a mai szabályozást meg kell változtatni. Az illetékesek most azt ígérik, hogy 2007 első fél évében elkészül az új rendelet, de hangsúlyozzák: a jogi szabályozás önmagában nem teremt több orvost.
„Az új kórházfejlesztési törvény, a koncentráltabb ellátás segít a probléma megoldásában, hiszen Magyarországon jelenleg sokkal több az ügyeleti pont, mint amennyi indokolt lenne” – áll a tárca közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.