Újabb elvonások a fideszes kerületektől

Leginkább a fideszes vezetésű budapesti kerületeket sújtaná a főváros, illetve a kerületi önkormányzatok közötti forrásmegosztásról szóló törvényjavaslat, amelynek részletes vitája a jövő héten kezdődik a parlamentben. Az összesen 180 milliárd forint sorsát meghatározó előterjesztés megosztotta a polgármestereket, több külső kerülettől milliárdokat vonnának el a belső városrészek javára, és az új módszerrel a főváros is rosszul járna.

2006. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli egyeztetésre ülnek össze hétfőn Budapest jobboldali polgármesterei az új forrásmegosztási törvényjavaslat ügyében – mondta lapunknak Láng Zsolt. A II. kerületi fideszes polgármester kifejtette: alkotmányossági aggályokat is felvet az Országgyűlés várható döntése, amely különösen a belső kerületeknek kedvező lehet, azonban a legtöbb városrész számára milliárdos elvonást jelent. Láng szerint elfogadhatatlan, hogy az önkormányzatokat jelentősen sújtó Gyurcsány-csomagok, a pénzügyi megszorítások mellett már a helyi adókból származó bevételek felére is „rátenyerelne” az állam.
Ismeretes, a személyi jövedelemadó (szja) helyben maradó részéből, a helyi adókból beszedett pénzekből, illetve az önkormányzati normatívákból álló keret elosztását a rendszerváltozás óta nagy viták kísérik, azonban 2003-tól már törvény szabályozza. A nagy budapesti viták azonban nem csitultak, ugyanis a jelenleg hatályos jogszabály szerint a költségvetéshez kapcsolódó forrásmegosztást év közepéig korrigálni kell, így többször előfordult, hogy egy-egy kerület több száz millió forinttal jobban, illetve rosszabbul járt júniusban az év elejei költségvetéséhez képest.
Az Országgyűlés önkormányzati bizottsága által benyújtott törvényjavaslat az eddigi tizennyolcféle szempont helyett már csak négyet vesz figyelembe a forrásmegosztáskor. Így a jelenleg 180 milliárd forint elosztását 50 százalékban az állandó népesség, 15-15 százalékban a belterületi földterület, illetve a népsűrűség, 20 százalékban pedig az önkormányzati tulajdonú, komfort nélküli és félkomfortos lakások arányában határozza meg. Riz Levente, a XVII. kerület, Rákosmente fideszes polgármestere közölte: számításaik szerint az új szabályozás 2,4 milliárd forinttal rövidítené meg a kerületet. – Az infrastruktúra hiányát korábban figyelembe vették: nálunk 140 kilométer földút van, ám szükséglakások nincsenek. Mindez óriási esélyegyenlőtlenséghez vezet – tette hozzá. Hasonlóan vélekedik Kovács Péter (Fidesz) XVI. kerületi polgármester, aki szerint tőlük 1,1 milliárd forintot vonnának el. Szerinte a javaslat csak összeugrasztja a kerületeket, ezért jelentős módosítás nélkül nem támogatják. Hajdu László XV. kerületi MSZP-s polgármester szerint viszont jól járnak az önkormányzatok, ha elfogadják azt a módosítást, hogy a felújítandó panelházakat is vegyék föl a szempontok közé. Tóth Mihály, Csepel szocialista vezetője a tervezhetőség érdekében a törvény mielőbbi elfogadását sürgeti, míg a főváros számára kifejezetten hátrányosnak tartja az elképzeléseket Ikvai-Szabó Imre, az SZDSZ által javasolt főpolgármester-helyettes. Derce Tamás, Újpest polgármestere kiemelte: a IV. kerület a jövő évi költségvetésben 350-400 milliós forráscsökkenéssel számol. – A parlamentben hozzá nem értő emberek próbálják kiüríteni a zsebünket, a kerületeket meg sem kérdezték erről – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.