Katasztrófa fenyeget

2007. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közösségi energiapolitikát vázolt fel az Európai Bizottság, amelynek célja, hogy küzdjenek a globális felmelegedés ellen, fokozzák a versenyt és csökkentsék az Európai Unió energiafüggőségét. Az éghajlat felmelegedése, az energiaforrások árának növekedése és az orosz földgáz, valamint a kőolaj szállításával kapcsolatos félelmek arra késztették Brüsszelt, hogy az energiapolitikával kiemelt helyen foglalkozzon. Az uniónak – jelentette ki José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke – új ipari forradalmat kell végrehajtania azért, hogy a közösség 2050-ig az energia szempontjából igen hatékony gazdasággá váljék, és jelentősen csökkentse a szén-dioxid-kibocsátást, ami jórészt felelős a klímaváltozásért – olvasható a tegnap kiadott energetikai jelentésben, amely valódi katasztrófa-forgatókönyv benyomását kelti. A leggazdagabb és legtermékenyebb kontinenst válságba sodorja az éghajlatváltozás – jósolja az unió. Az antik Görögországtól és az ókori Rómától a mai Nagy-Britanniáig és Franciaországig kitartó ökorendszert – amely segítette az európai civilizációt, hogy világelső legyen – kegyetlenül elpusztítja a felmelegedés. A szőlő- és olívatermesztési kultúrának vége lesz, csakúgy mint a vadállatok legnagyobb részének.
Ugyanilyen katasztrofális sorsra jutnak a nyári vakációk és a téli sítúrák, ahogyan a Földközi-tenger vidéke túlságosan forróvá válik, míg a hó és jég eltűnik az Alpokból, aminek gigantikus gazdasági következményei lesznek. A hővel kapcsolatos halálesetek jelentősen megugranak majd, és a viharok, valamint az áradások a mainál jóval pusztítóbbakká válnak.
Az Európai Bizottság szándéka szerint a globális hőmérséklet nem emelkedhet az ipari forradalom előtti szinthez képest két fokkal. Jelenleg ez a szint 0,6 fokon áll. Ennek eléréséhez a tagállamokat arra akarja kötelezni, hogy a szén-dioxid-kibocsátás 2020-ra 30 százalékkal az 1990-es szint alá csökkenjen, azzal a feltétellel, hogy a többi fejlett ország ugyanezen szintre csökkenti saját kibocsátását. Ha erre nem kerül sor, akkor az unió egyoldalúan 20 százalékkal csökkentené saját szén-dioxid-kibocsátását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.