TIME
Az amerikai hírmagazin A kínai század címmel hatalmas terjedelmű írásban elemzi azt az Amerika számára nem kellemes tényt, hogy Kína útban van afelé, hogy a legnagyobb globális erővé váljon. A hetilap 17 tudósítója által a világ különféle helyeiről küldött anyagból összeálló elemzés egy angolai városból indul, amely bemutatja, milyen hatalmas erőkkel vannak jelen a kínaiak az afrikai kontinensen, mint ahogyan Thaiföldön és Laoszban a Mekong-folyó mentén is. Olyannyira, hogy egyes térségekben a helyi nyelvek kisebbségbe kerültek, és a mandarin lett a többség nyelve. Kína diplomáciai tevékenysége Washington szempontjából vegyes saláta: míg az amerikaiaknak meglepő módon, Észak-Korea esetében Peking Japán mellé állt, addig Irán esetében Kína magatartása egyáltalában nem volt hasznos az amerikaiaknak, akik Pekingre még kevesebb hatást tudnak gyakorolni, mint egykor a Szovjetunióra. Az utóbbi gazdasági csőd volt, míg az előbbinek többmilliárdnyi amerikai kormányzati vagyon van a kezében. Amerika hiába vár arra is, hogy Kína a demokrácia útjára térjen, ugyanis ennek semmi jele nem tapasztalható. Annyi biztos, hogy e században Amerika viszonylagos hatalma tovább csökken, és Kínáé – ahol a világ lakosságának húsz százaléka él – tovább nő, amely tényen semmi nem fog változtatni.
Le Point
Tibeti bölcsesség címen a francia hetilap arról ad rövidhírt, hogy a dalai láma ismét kinyújtotta kezét Peking felé, és azt kérte a tibetiektől, hogy ne követeljék a függetlenségüket, és ismerjék el azt az erőfeszítést, amelyet Kína tanúsított a fejlődés területén.
Economist.com
Svédországban ügyészségi vizsgálat indult a svéd külügyminiszter és az ország volt miniszterelnöke, Carl Bildt ellen, amiért az orosz Gazpromhoz kötődő egyik cégtől részvényopciókat kapott, amelyeket 690 000 dollár értékben adott el – olvasható a globális brit hetilapban.
La Libre
A belgák kevésbé szenilisek, mert kétnyelvűek címen a belga lap azt a kutatást ismerteti, hogy a kétnyelvűség gyakorlata késlelteti a szenilitást, mint ahogyan azt egy kanadai kutatóintézet vizsgálata most kimutatta.
European Voice.com
Az unióra szakosodott hetilap utolsó oldalán színes érdekességként Erotikus? Fantázia – mondja az európai parlamenti képviselő címen számol be arról, hogy – Lévai Katalin – a magyar szocialisták európai parlamenti képviselőnője Párnakönyv és más mesék című kötetét harmincezer példányban adták el három hónap alatt. Az első sajtójelentések szerint a könyv erotikus fantáziák gyűjteménye, de Lévai azt mondta, hogy a regényben csupán „öt-tíz” erotikus sor található.
Menczer Tamás: A külhoniakat meg kell védeni Gyurcsány Ferenctől