Napi sajtószemle

2007. 01. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

HELSINGIN SANOMAT
Az észt parlament szerdán hagyott jóvá egy törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a főváros könyvtára előtt elhelyezett, Felszabadítók nevű emlékművet eltávolíthassák. A szobor, amelyet az észtek maguk között csak Aljosának neveznek, a szovjet rendszer összeomlása után A második világháborúban elesettek emlékére nevet kapta. A szoborral kapcsolatos viták azt követően lángoltak fel, hogy két észt fiatal a volt Szovjetunió győzelem napjának ünnepén észt zászlókat lengetett a szobor előtt, amin oroszok felháborodtak.


Independent
„Lesznek határidők, normatívák és célok Amerikának és iraki satrafáinak. De a terror elleni háborút mégis meg lehet nyerni. Győzedelmeskedünk. Győzelem, vagy halál. Halál lesz” – kezdi a rá jellemző halálos vitriollal Robert Fisk, a független brit lap világhírű közel-keleti tudósítója értékelését Bush elnök bejelentéséről, hogy további katonákat küld Irakba. „Milyen ironikus, hogy a szörnyű Szaddám Huszein volt az, aki – az őt meglincselő csőcselék fölé tornyosulva – ki merte mondani a bitó felé vezető útján azt az igazságot, amit Bush és Blair nem mert kimondani: Irak pokollá változott.” Bush cukkolta Oszama bin Ladent. Keljetek velünk birokra! Birokra keltek vele. Kevesen figyeltek arra, amikor tavaly a legvadabb arab lázadók Busht háborús bűnösnek nyilvánították, de arra kérték, hogy ne vonja ki katonáit, mert „nem öltünk meg eleget belőlük”. Most lesz rá esélyük, írja Fisk.

*****
A lap szerint az a tény, hogy amerikai csapatok az iráni kormány észak-iraki irodáját megtámadták és diplomatákat tartóztattak le, egyet jelent az Irán ellen deklarált háborúval.


The Guardian
Bush elnök egyre jobban elszigetelődik új iraki stratégiájával, írja a baloldali brit lap, amelynek egy másik cikkében az olvasható, hogy a kongresszus demokrata tagjai biztosak abban, a köztársaságpártiak közül is csatlakoznak hozzájuk az elnökkel szembemenő szavazat keresztülverésében. Egy harmadik cikkben pedig az olvasható, hogy Amerika arab szövetségesei is baljós hallgatással fogadták Bush csapatnövelő terveit.

*****
Amir Perec izraeli hadügyminiszter, munkapárti vezető Izrael első arab kabinetminiszterét kinevezte, ezt követően jobboldaliak azzal vádolták, hogy „halálos csapást mért a cionizmusra”. Raleb Madzsadele miniszter Ofir Pinesz Paz miniszter helyét foglalja el, aki azért mondott le, mert Avigdor Libermant nevezték ki miniszternek, aki az izraeli arabok kiűzését követeli. A szélsőjobboldali Eszterina Tartman, a Hazánk Izrael nevű párt elnöke követelte, hogy a miniszterelnök ne hagyja jóvá a kinevezést a zsidó és cionista állam védelmében. Kijelentéseit valamenynyi más párt tagjai rasszistának nevezték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.