Napi sajtószemle

2007. 01. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

LE FIGARO
A francia jobboldali lap – akár tegnap az egész francia nyelvű sajtó Európában – hosszú oldalakon méltatja Franciaország legnépszerűbb emberét, a 94 éves korában elhunyt Pierre abbét. A Figaro is kitér a szegények, hajléktalanok és elesettek gyámolítójának méltatásában arra a „csapdára”, amelyet a baloldali, iszlám hívővé vált Roger Garaudy filozófus „állított” Pierre abbénak azzal, hogy magával vitte a „szélsőjobboldali revizionizmus útjára”. Az abbé rövidebb időre egy monostorban keresett menedéket, ahol megerősítette a zsidó világ-összeesküvésről vallott nézetét. „Ez a válság – amelyet élete egyik legsúlyosabbjának tekintett – csak rövid időre bolygatta meg a népszerűségét.”


HELSINGIN SANOMAT
A finn kereskedelmi és gazdaságügyi minisztérium elutasította a Cogema nevű francia nagyvállalat mindhárom kérelmét, hogy Finnországban uránlelőhelyek után kutasson– áll a vezető finn lapban.


REUTERS
Nem engedtek fel egy utast az ausztrál Qantas légitársaság gépére, amiért olyan trikót viselt, amelyen az állt, hogy Bush elnök „a világ első számú terroristája”. Az 55 éves Allen Jasson, Nagy-Britanniában élő ausztrál informatikai szakértő, Canberrában kijelentette a brit hírügynökségnek, hogy a Qantas megsértette szólásszabadságát. Hozzátette: inkább vesszen a jegy ára, de nem hajlandó jogából engedni. A Qantas úgy nyilatkozott, hogy nem tűrnek olyan szövegeket sem szóban, sem írásban, amelyek más utasokat megsérthetnek, vagy a gép biztonságát veszélyeztetik.


The Guardian
A világ vízkészlete fogy, és az emberiségnek radikális tervre van szüksége, hogy táplálkozni tudjon – jelentette ki Jeffrey Sachs, az ENSZ Millennium projektjének igazgatója, az ismert közgazdászprofeszszor – olvasható a brit lapban. Indiában és Kínában máris súlyos a vízhiány. Az ázsiai mezőgazdasági forradalom eredményeként az öntözéses gazdálkodás révén háromszor annyi területet művelnek meg. Az indiai Gangesz és a kínai Sárga-folyó vízszintje jelentősen csökkent. Olyan mértékű az eliszaposodás és a felső folyásnál a vízkiemelés, hogy e két folyam áramlása gyakorlatilag stagnál. A történelem során most először már nem a természet, hanem az emberek alakítják a környezetet. Kína 2010-re a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó országgá válik. India nyolc, egyenként négyezer megawattos teljesítményű erőművet épít anélkül, hogy a szénvegyület-kibocsátást megoldotta volna. Az Egyesült Királyság igyekszik Indiát meggyőzni arról, hogy alkalmazzon zöld- technológiát, de Újdelhi még mindig a növekedést kívánja gyorsítani, és a gazdaság fékjének tekinti az éghajlatváltozással való törődést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.