Demszkyék eladják a maradék vagyont

Az eredeti kiadáscsökkentési elképzeléshez képest több mint kétmilliárd forinttal kevesebbet takarít meg 2007-ben a fővárosi önkormányzat, működési eredménye csökken, a fejlesztéseket drasztikusan visszafogják, és minden vagyont eladnak, amit csak lehet – derült ki a városházán egyelőre titkolt idei költségvetési tervezetből. Atkári János volt főpolgármester-helyettes szerint a főváros katasztrófatervet készített, amely a maradék közvagyon előkészítetlen privatizációjához vezet.

2007. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencmilliárd forint helyett csupán 6,9 milliárdot vonnak ki a működésből, így a Fővárosi Közgyűlésben koalíciós viszályt okozó és meg sem tárgyalt idei költségvetési koncepció javaslatához képest 12,5 százalékos működési eredmény 10 százalékra esik vissza. A városházán elkészített gazdálkodási tervezetet nem hozták nyilvánosságra, azonban a lapunk birtokába került dokumentum szerint az oktatási ágazatból 1,7 milliárd forint helyett „csak” egymilliárdot, a kultúrából a bejelentett 1,8 milliárd helyett 682 milliót faragnak le, ám a szociális ellátás kiadáscsökkentési tétele 700 millió forintról 1,3 milliárdra nő.
Budapest hétéves fejlesztési tervét felülvizsgálták, és a tervezett 495 milliárd forintos büdzsét több mint 32 milliárdos hiánnyal, annak fedezetét a korábbi években a Világbankkal és az Európai Beruházási Bankkal kötött szerződések alapján hitelből finanszíroznák.
– Még a laikusok számára is feketén-fehéren kiderült, hogy a főváros hétéves fejlesztési terve összeomlott, s a kapkodva elindított reformot gyakorlatilag képtelen végrehajtani a jelenlegi vezetés – nyilatkozta lapunknak Atkári János gazdasági szakember, aki 2006-ig főpolgármester-helyettes volt. – Demszky Gáborék a gazdasági lobbik nyomására, illetve választási megfontolásokból három évvel ezelőtt szakítottak a folyamatos ésszerűsítésre épülő gazdaságpolitikával. Ez most visszaüt, és az önkormányzatot a készülő katasztrófa-költségvetés sem húzza ki a bajból – tette hozzá. Atkári lapunk kérdésére, mit jelent, hogy felül kell vizsgálni a főváros teljes vagyonportfólióját, közölte: a totális privatizációt, benne minden valószínűséggel a gázművek eladását. Szerinte ez önmagában nem lenne baj, de egy előkészítetlen adásvételnek az emberek isszák meg a levét, akárcsak az esztelen iskolabezárásoknak.
Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes cáfolta a gázművek tervezett eladását. Közölte: csak annyi vagyont adnak el, amennyit ésszerű.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint a költségvetési változások az ellenzék korábbi aggályait erősítik, az önkormányzati szolgáltatások minőségének romlását valószínűsítik.
A költségvetési tervezet árulkodó abból a szempontból is, hogy színjátéknak tekinthető-e a jelenlegi huzavona a szakiskolák és a kórházak körül, ugyanis az előterjesztés mindenben az előre meghatározott „átszervezések” figyelembevételével készült. Olyannyira, hogy bár az SZDSZ-es főpolgármester a napokban azzal bízta meg egyik MSZP-s helyettesét, Horváth Csabát, hogy dolgozza ki a színházak átalakításának koncepcióját, az anyag már „egyes színházak működésének privatizálását” említi.

Külvárosi segélykérés Tarlóshoz. Tarlós István, a Fővárosi Közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője tegnap a XVII. kerületi városházán megbeszélést folytatott Riz Levente polgármesterrel Rákosmente legégetőbb gondjairól.
A XVII. kerület legsúlyosabb problémája a közlekedés: itt nincs se HÉV, se villamos – jelentette ki Riz Levente a találkozót követő sajtótájékoztatón. A polgármester Tarlós István és a fővárosi ellenzék támogatását kérte ahhoz, hogy támogassák a Rákoskeresztúrt az Örs vezér terével összekötő buszsáv kialakítására vonatkozó javaslatát a főváros költségvetési rendeletének megalkotása során. A ma betonkanálisként működő patakban kipusztult az élővilág. Riz felhívta a figyelmet a Magyar Posta által a közelmúltban előidézett problémára is: a kerületi főposta szombaton zárva van, amivel kellemetlenséget okozott a helyieknek.
Tarlós István elmondta, nem érti, hogy az elmúlt 16 évben a főváros legnagyobb kiterjedésű külső kerületének korábbi polgármesterei miért nem próbáltak sokkal nagyobb hangsúlyt fektetni a súlyos közlekedési gondokra. Az ellenzéki politikus újságírói kérdések nyomán élesen bírálta Demszky Gábor liberális várospolitikáját, mondván: a főpolgármester irtózik a rendtől, ha a külső kerületekről, szemétről, kutyapiszokról, a hajléktalanok utcai szálláshelyeinek környékén uralkodó állapotokról van szó, ám ha a Kossuth térről, akkor a rendcsinálás érdekében még a hangosítás és a színpadépítés engedélyezési jogát is magához vonja, hogy liberális politikusként megsérthesse a gyülekezési szabadsághoz fűződő alkotmányos jogot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.