Nem áll fönn szoros tartalmi összefüggés a gyülekezési joggal a közterület-használati rendelet három pontjában, a kereskedelmi, vendéglátó-ipari és reklámtevékenységet korlátozó részeiben, és ezt az Alkotmánybíróság (AB) is elfogadta – tette közzé névtelen, „A városvezetés” aláírással jegyzett nyilatkozatát a Főpolgármesteri Hivatal a fenti rendelet tavalyi módosításának megsemmisítéséről. Az AB azokat a részeket helyezte hatályon kívül, amelyeket az MSZP–SZDSZ-koalíció és Vaskor László MDF-es képviselő is támogatott. Így a fővárosi bizottságok november végi felállításáig kizárólag az MSZP, az SZDSZ és az MDF képviselőiből álló fővárosi városképvédelmi bizottság jóindulatán múlt bármilyen politikai rendezvény megtartása, ugyanis engedély nélkül hangszórót, színpadot, semmilyen más eszközt nem lehetett vinni az érintett területre. – A főváros tudomásul veszi és tiszteletben tartja, hogy ezt a kérdést kizárólag az Országgyűlés rendezheti – áll a közleményben, amely elismeri, hogy a rendeletmódosítás célja politikai rendezvények esetében a joggal való visszaélés lehetőségeinek korlátozása volt.
– Az AB megálljt parancsolt a Gyurcsány-kormány hatalmi önkényének, antidemokratikus és alkotmányellenes, hogy a kormánykoalíció megpróbálja elhallgattatni a vele szemben kritikus véleményeket – jelentette ki tegnap Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője.
Demszky Gábor főpolgármester ugyanakkor nem vonja vissza korábbi, a rendelettől független döntését, a több mint 160 mezőgazdasági vontatóval behajtani tilos KRESZ-tábla kihelyezéséről – tudtuk meg Czuk Dorottyától, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnökétől. A csaknem kétmillió forintba kerülő táblák így tovább korlátozzák például a gazdák gyülekezési jogát.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint a főpolgármester hiába akarja sikertörténetnek beállítani a határozatot, az AB döntése visszaadta a budapestieknek a demokráciába vetett hitet. – A nem szabványos KRESZ-táblák útmutatásai senkit nem köteleznek – tette hozzá.
Endrédy István, a KDNP fővárosi frakcióvezető-helyettese közölte: a rapid rendeletmódosítás megbukott, és így értékelte a történteket Hock Zoltán MDF-frakcióvezető is, aki most is tévedésnek nevezte párttársa gombnyomását.
A koalíciós pártok frakcióvezetői elfogadják a döntést, azonban Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) szerint aki akar, továbbra is visszaél majd a joggal. Steiner Pál (MSZP) megjegyezte: „Az előterjesztésen szerepelt Tiba Zsolt főjegyző ellenjegyzése. Jogi viták voltak és lesznek, ezek eldöntésére találták ki az AB-t.”
Mit tudunk eddig a Lakatos Márk-féle pedofilbotrányról?