Csak a 2008–2009-es tanévtől léphet életbe a fővárosi szakiskolák átszervezése, mert a Fővárosi Közgyűlés tegnapi rendkívüli ülésén 33 igen, 26 nem szavazattal, öt tartózkodás mellett elfogadta Tarlós István, a Fidesz frakcióvezetője javaslatát arról, hogy a jelenleg húsz középfokú intézmény bezárásával, csaknem ezer pedagógus elbocsátásával fenyegető döntéseket idén június végéig elhalasztják. Az indítványt két MSZP-s képviselő, Gábor József és Kolozs András megszavazta, Gy. Németh Erzsébet, valamint négy SZDSZ-es politikus pedig tartózkodott.
Az újabb balliberális belvillongás még az ellenzéket is meglepte, hiszen a tegnapi tanácskozás előtt Demszky Gábor főpolgármester, valamint a szocialisták és a szabad demokraták fővárosi vezetői aláírták a koalíciós megállapodást, amelynek alapján megválasztották Horváth Csaba volt II. kerületi MSZP-s polgármestert, és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) frakcióvezetőt főpolgármester-helyettesnek.
*
A tisztségviselők helyszíni kiosztású előterjesztések alapján titkosan voksoltak, de nyilvánvalóan a három MDF-es is ott volt a 67 tagú testületből 36 igen szavazatot leadó képviselő között, ugyanis a Fidesz és a KDNP eleve bejelentette: előkészítetlenség miatt már a szavazólapokat sem veszik föl.
Mindezt Hock Zoltán, a demokrata fórum fővárosi frakcióvezetője úgy magyarázta, hogy a működőképesség érdekében szavaztak Demszky helyetteseire, nem pedig azért, mert az MSZP-frakcióból egy képviselő hiányzott. – Nélkülünk viszont a fideszesek sem tudták volna megszavaztatni szakiskolás előterjesztésüket – tette hozzá.
– Az oktatás átalakításának szükségességét nem vitatjuk, azonban a közgyűlés tegnapi döntésével sokkal átgondoltabb, szakmaibb és emberségesebb lehet a fájdalmas folyamat – mondta Tarlós István, aki attól tart, hogy a koalíciós belháború miatti győzelem rövid lesz, és a korábbi gyakorlat szerint a következő közgyűlésen megváltoztatják a tegnapi határozatot. – Utóbbira megvan az esély – közölte lapunkkal Horváth Csaba, a frissen megválasztott oktatási és kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes, aki ugyanakkor hozzátette: a szakképzés átalakításának eddigi menetéért nem volt felelős. – A napokban tárgyalásokat kezdeményezek az ellenzékkel, hogy ha nem is politikai, de szakmai konszenzusra jussunk az ügyben – mondta.
A főváros és a huszonhárom kerület között 187 milliárd forintnyi adóbevételből származó forrás megosztásáról szóló rendeletet csak a balliberális pártok támogatták, azt viszont az ellenzék is szorgalmazta, hogy a végrehajthatatlan törvény módosítását a főpolgármester terjessze föl az Országgyűléshez.
A képviselők egyhangúlag elfogadták a Budapest szíve nevű programot, amelynek fő célja, hogy kiszorítsák a gépjárműforgalmat a belvárosból.
A szocialista frakció tagjai később elhagyták az üléstermet. Demszky Gábornak a benyújtott interpellációkra adott válaszait így rendre elutasította a testület, és a bizottságoknak kell megvitatniuk, hogy miért nem épül a római-parti gát, vagy miért nem tesznek semmit a Margit híd felújításáért.
Miként megírtuk, a tisztújítás előtt álló MSZP-n és az SZDSZ-en belül hatalmi harcok dúlnak. Az aláírt koalíciós megállapodás is utal erre, hiszen az egészségügynek továbbra sincs gazdája, arról várhatóan csak áprilisban döntenek.
Meghallgatják Gergényit. Tiba Zsolt főjegyző szerint a fővárosi városrendészeti bizottságnak jogában áll tájékoztatást kérni Budapest rendőrfőkapitányától – mondta lapunknak Kosztolányi Dénes, a testület fideszes tagja, aki a napokban kezdeményezte Gergényi Péter beszámoltatását a parlamenti ellenzék február 2-i, Kossuth téri kordonbontását követő rendőrség intézkedésekről. Bár a bizottság már döntött a meghallgatásról, időpontot azonban nem tűzött ki.
Mit tudunk eddig a Lakatos Márk-féle pedofilbotrányról?