Hipermarket: nem hat a megszorítás

2007. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg az Európai Unió tagállamaiban a kisboltok birtokolják a legnagyobb piaci részesedést, addig a visegrádi négyek országaiban a hipermarketek hódítanak. Hazánkban ezt igazolja, hogy januárban a kiskereskedelmi eladások 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű hipermarketek forgalma ismét nőtt (0,8 százalékkal), míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szakboltok eredményei 2,1 százalékkal maradtak el az előző évi szinttől. Statisztikák szerint az év első hónapjában a kiskereskedelmi forgalom értéke 405 milliárd forint volt, s a növekedés üteme az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal csökkent. A korábbi időszakok négy-hat százalékos bővülési üteméhez képest a januári jelentős elmaradást mutat.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára lapunknak megerősítette, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszaesését leginkább a kormányzati megszorítások és a lakosságra nehezedő terhek indokolják. Januárban az emberek jobban megnézték, mire költik a pénzüket, s a korábbi becslések erre az időszakra ugyan a lakossági fogyasztás visszaesésével számoltak, ehhez képest a vásárlások mennyisége a várakozásokkal szemben mégsem csökkent. A főtitkár szerint ez azzal magyarázható, hogy legtöbben az alacsonyabb árfekvésű és jellemzően kevésbé minőségi termékek felé fordultak, amelyek értékesítési helyei inkább a 400 négyzetméteresnél nagyobb eladóterű boltok (hipermarketek), mint a szakosodott kisboltok.
A szakértő úgy látja, hogy a kisboltok piaci helyzete idén tovább nehezedik, annál is inkább, mert azok a beszerzési árak tekintetében sem tudják felvenni a versenyt a kereskedelmi láncokkal. A szakboltok – mivel ragaszkodnak a minőségi árukínálathoz – általában drágábbak, így működésük az olcsóbb termékek iránti általános kereslet növekedésének köszönhetően kétséges. Azt, hogy idén hány szakbolt megy tönkre, még korai lenne megítélni, ám a tavalyi eredményekből szinte biztosan számítani lehet a kisboltok nagy számú ellehetetlenülésére – állítja a főtitkár.
Az Eurostat gyorsbecslése szerint januárban a kiskereskedelmi forgalom az unió 27 tagállamában átlagosan 1,4 százalékkal nőtt, ám a magyar mutatószám nem érte el még az átlagot sem. Ezt Vámos György úgy magyarázta, hogy a részletes adatok szerint az eurózóna országaiban a januári átlag –0,1 százalékos volt, ezzel együtt az egyes országoknál drasztikus eltérések mutatkoznak. Ugyanakkor az új tagállamokban a gazdaság szerkezetének dinamikus átalakulása miatt tapasztaltak jelentős fogyasztásbővülést. Így adódik az összességében 1,4 százalékos forgalmi átlag, amelyhez képest hazánk valóban gyenge kiskereskedelmi dinamikát produkál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.