A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 15 ezer fős mintán végzett felméréséből kiderül: tavaly a megkérdezettek 37 százaléka anyagi okok miatt nem utazott sehová. Az arány a szakértők szerint tovább nő, mely összefügg a lakosság nehezedő terheivel. Kérdés tehát, hogy a turisztikai marketingesek erőfeszítései ellenére hányan indulnak útnak az idén. Az ajánlatok fogadtatásáról valós képet a kiállítás után lehet majd alkotni, az azonban már látszik: a minden réteget érintő jövedelemromlás miatt a szolgáltatóknak nem könnyű a piacok megtartása.
A Magyar Szállodaszövetség is a KSH adataira hivatkozott, amikor kérdésünkre elmondta: télen a vidéki szállodák magasabb eredményt értek el, mint tavaly, a gyenge budapesti évkezdés miatt viszont még nem lehet megjósolni az ez évi forgalmat. „Vidéken számítunk a belföldi piac fejlődésére, ami kompenzálhatja a stagnáló külföldi keresletet” – közölte Kovács István titkár. Gottwald Zoltán, a tatai Hotel Gottwald ügyvezetője ennél borúlátóbb: „Ugyan a tél nálunk jól alakult, ám ez a céges megrendeléseknek köszönhető, nem az egyéni utazóknak. A külföldiek aránya a régióban zajló ipari beruházások miatt nőtt. Ha ők nem lennének, a környékbeli szállodák bezárhatnának, mert a belföldi turizmusnak nincs széles bázisa, főleg nem lesz később, a megélhetési nehézségek miatt.”
A Magyar Utazási Irodák Szövetsége kérésünkre összegezte az utaztatók eddigi tapasztalatait. A téli szezonról – mely hagyományosan húsvétig tart – ugyan még nem készült összesítés, ám az egyértelmű: a megszorítások főként a kulturális körutak keresletét fogták vissza. Amíg tavaly a magyar családok harmada utazott nyári szabadságra, addig idén alig ötödük engedheti ezt meg magának. Az előzetes foglalások alapján a visszaeső piacon nem elsősorban az útirány, hanem az ár befolyásolja a keresletet. A közepes árú utak népszerűsége csökken, de nagyon keresettek a százezer forintnál olcsóbbak. A lapunk által megkérdezett társaságok arra számítanak, hogy a görög, olasz és spanyol utak, valamint Horvátország, Egyiptom és Tunézia áll majd az érdeklődés középpontjában.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha