Lakat kerül a fővárosi szakiskolákra

Egy új szakiskola-bezárási menetrendet, az összevont iskolák igazgatóinak pedig együttműködési szempontrendszert osztottak ki tegnap a városháza illetékesei azon a tanácskozáson, amelyre Horváth Csaba MSZP-s főpolgármester-helyettes hívta az érintett intézmények szakmai és diák-önkormányzati vezetőit. Már a Fidesz is vizsgálja az esetleges jogi lépéseket a Fővárosi Közgyűlés múlt heti döntése ellen.

2007. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megint meglepték a múlt csütörtökön bezárásra ítélt tizenkilenc szakiskola vezetőit, pedagógusait és diákjait, akik öt nappal a minimális többséggel, kizárólag az MSZP-s és az SZDSZ-es képviselők szavazataival meghozott közgyűlési döntés után új menetrendet kaptak kézhez tegnap a Főpolgármesteri Hivatalban. A kiosztott dokumentum eltér a hatályos határozattól: két iskola esetében nemcsak a befogadó intézményt, hanem egy szakképző központot is felsorolnak mint telephelyet, miközben Demszky Gábor főpolgármesternek június 30-ig kell elkészíttetnie azokról a megvalósíthatósági tanulmányokat.
Több iskolaigazgató kifogásolta, hogy már kész tényként írják, melyik intézmény zár be az idén, és melyik marad telephelyként egy vagy két évig. A diák-önkormányzati vezetők nem értik, mi indokolja a kapkodást. Az átszervezéssel ezer pedagógus álláshelye szűnik meg, és bár az illetékesek szerint ez valójában kevesebb elbocsátást jelent, a jelek szerint a városvezetés a bezárásra ítélt szakiskolákkal ásatja meg saját sírjukat.
Horváth Csaba szerint viszont itt az ideje a párbeszédnek, hogy a folyamat a lehető legkevesebb érdeksérelemmel járjon, s az oktatás színvonala javuljon. John Emese (SZDSZ), a fővárosi oktatási bizottság alelnöke a dokumentumok ajánlás jellegét hangsúlyozta. Elmondta, a menetrend szerint a bizottság március 21-én dönt a beiskolázásokról, a közgyűlés pedig április 26-án, az alapító okiratok módosításával véglegesíti az átszervezést, amelyet az intézmények, a szakszervezetek addig véleményezhetnek.
– A szakszervezetekhez és több intézményhez hasonlóan az ellenzék is vizsgálja, milyen jogi lépéseket tehet a szerintük törvénysértően előkészítetlen iskolabezárások ellen – nyilatkozta Kucsák László, az oktatási bizottság fideszes alelnöke.

Fizetős kollégiumok. A kormány elképzelésével szemben az SZDSZ nem támogatja, hogy a kollégiumokban hétvégenként térítési díjat fizessenek a diákok. Azt javasolják, az egyetemek saját kezelésbe kapják vagyonukat, közölte Sándor Klára (SZDSZ). Szavait kétkedve fogadta Ágh Péter (Fidesz), aki szerint a kormány hazugságainak árát a fiatalokkal is megfizettetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.