Nem lehet semmiféle reformról beszélni, ha egyre szegényebbek az emberek, a falvak, a városok és a megyék, miközben a növekvő önkormányzati feladatokat az állam nem finanszírozza – hangzott el tegnap a kormány és az önkormányzatok egyeztető fórumának első rendes ülésén. Kóka János SZDSZ-es gazdasági miniszter maga helyett államtitkárát küldte a tanácskozásra, aki közölte: piacosítják a helyközi közlekedést.
Kistelepülések törvényi úton való kistérségbe kényszerítése, választott régiók kialakítása vagy a megyék összevonásával delegált régiók létrehozása, a jegyzői feladatok kiszélesítése – többek között ezeket a „reformokat” tartalmazza az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium vitaanyaga a helyi önkormányzati rendszer továbbfejlesztésének irányairól. A dokumentumot Lamperth Mónika miniszter, a kormány és az önkormányzatok egyeztető fórumának MSZP-s elnöke terjesztette az önkormányzati szövetségek vezetői elé, azonban már az elején kiderült: átfogó reformokról addig nem tárgyalnak az érdekképviseletek, amíg a kormányzat nem tisztázza az önkormányzatok és az állam hatásköreit, feladatait és azok finanszírozását. – Az országban egyre szegényebbek az emberek, a falvak, a kis- és nagyvárosok, az önkormányzatoktól jelentős forrásokat von el a központi költségvetés – közölte Szita Károly (Fidesz), a Megyei Jogú Városok Szövetsége ügyvezető elnöke, míg Gémesi György, az egyeztető fórum társelnöke, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke szerint nincs esély arra, hogy a kétharmados törvényt, sőt alkotmánymódosítást igénylő kérdésekben a politika is egyezségre jusson.
Várfalvi István, a Pénzügyminisztérium államtitkára a Skandináviában bevált nagy, összevont önkormányzatokat állította a hazai közigazgatás szereplői elé. Garamvölgyi Ábel államtitkár – akit Kóka János SZDSZ-es gazdasági és közlekedési minisztert maga helyett küldött a tanácskozásra – azt közölte: „2008-tól európai szolgáltatást biztosítunk a közösségi közlekedésben, megszüntetjük a párhuzamosságot, piacosítjuk a működtetést, a helyi tömegközlekedés állami támogatását csökkentjük.”
Magyar Péter havi nyolc milliót keres, de azt sem tudja, hol ülésezik az EP a héten