Tizenkilenc szakiskola végnapjai

Egy híján húsz szakiskola bezárásáról döntött a balliberális többségű Fővárosi Közgyűlés. A budafoki borászati szakközép egyelőre megmenekült. A képviselők elfogadták Budapest csaknem 500 milliárd forintos költségvetését, a súlyos megszorításokat jelentő Demszky-csomagot.

2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többórás vita után kizárólag az MSZP–SZDSZ-es koalíció szavazataival fogadta el tegnapi ülésén a Fővárosi Közgyűlés 19 szakiskola bezárását. A határozattal jogutóddal megszűnik a Batthyány-Strattmann László Szakképző Iskola és Gimnázium, a Bőrfeldolgozó-ipari Szakközépiskola, a Déry Miksa Szakközépiskola, a Fényes Elek Közgazdasági Szakközépiskola, a Földes Ferenc Kereskedelmi Szakközépiskola, a Hajnik Károly Közgazdasági Szakközépiskola, az Irinyi János Környezetvédelmi és Vegyészeti Szakközépiskola, a Kalmár László Számítástechnikai Szakközépiskola, a Kelenföldi Műszaki Szakközépiskola, a Kolos Richárd Fővárosi Gyakorló Műszaki Szakközépiskola, a Klauzál Gábor Műszeripari Szakközépiskola, a Kossuth Zsuzsa Humán Szakközépiskola és Gimnázium, a Szentágothai János Egészségügyi Szakképző Iskola, a Kvassay Jenő Műszaki Szakközépiskola, a Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola, a Mérei Ferenc Szakközépiskola, a Petőfi Sándor Közgazdasági Szakközépiskola és Gimnázium, a Szabóky Adolf Műszaki Szakközépiskola. Az összevonások menetéről a közgyűlés áprilisban dönt.
A városvezetés eredeti javaslatához képest nem szüntették meg a budapesti Soós István Borászati Szakközépiskolát, amelynek fenntartói jogát a jövőben átadnák a Budapesti Corvinus Egyetemnek vagy – ellenzéki javaslatra – a Pest megyei önkormányzatnak. A fővárosi képviselők a közgyűlés épülete előtt iskolájukért tüntető több száz pedagógus, diák és szülő gyűrűjében érkeztek a tanácskozásra, amelyen Pécsi Ágnes, a Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola korábban éhségsztrájkoló tanára azt kérte a politikusoktól, hogy halasszák el a szakma, a szakszervezetek és az ellenzék által is megalapozatlannak, előkészítetlennek tartott döntést.
A felhívás ellenére a balliberális többség visszavonta a közgyűlés – Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője kezdeményezésére – elfogadott korábbi határozatát, amely szerint csak július vége után határoznak az iskolák átszervezéséről. Ebben az esetben ugyanis csak a 2008–2009-es tanévtől lehetett volna életbe léptetni a változásokat. Gábor József MSZP-s fővárosi képviselő, aki egyike volt a tarlósi javaslat megszavazóinak, tegnap „önkritikát gyakorolt” múlt heti tévedéséért. Horváth Csaba MSZP-s főpolgármester-helyettes arra hivatkozott, hogy a budapesti szakképzési hálózatban 80 ezer férőhely van, de csak 63 ezer tanuló, és azt valószínűsítette, hogy a következő években tovább csökken a gyermeklétszám. Tarlós kérdésére, hogy hol van a döntést megalapozó megvalósíthatósági tanulmány, Horváth kijelentette: ilyen nincs, de nem is kell. A Fidesz frakcióvezetője szerint elfogadhatatlan, hogy kapkodva és lélektelenül pecsételték meg nagy hagyományú, kiváló intézmények sorsát.
A fővárosi képviselők lapzártakor 34 igen és 32 nem szavazattal fogadták el a több mint 495 milliárd forintos főösszegű, 2007. évi költségvetést, amely a budapestiek számára súlyos megszorításokat eredményez. Demszky Gábor főpolgármester szerint a büdzsé fordulatot jelent, hiszen az idén nem terveznek újabb hitelfelvételt. Ugyanakkor Tarlós István arra hívta fel a figyelmet, hogy a városháza hitelpolitikája kifulladt, és valójában a gazdálkodásból hiányzó több mint 31 milliárd forintot mégiscsak hitelből finanszírozzák. Az MSZP–SZDSZ-es többség hosszú vita után végül leszavazta az ellenzék több mint kéttucatnyi módosító indítványát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.