Méltatlannak és diszkriminatívnak tartja több mint 55 ezer magyar vendéglős, hogy a turizmus fellendítésére, az életminőség javítására hivatott üdülési csekk forgalomélénkítő hatását saját vállalkozásukban egyáltalán nem élvezhetik. Miközben már utazáson kívül egyebek mellett Hungaroring-belépőért, állatkerti látogatásért, sőt fogorvosi kezelésért is lehet csekkel fizetni, a turizmus adóbefizetéseinek negyvenkét százalékát produkáló vendéglátásért még mindig nem. Annak ellenére, hogy erről közel egy éve megállapodás született a szakmai szervezetek és az üdülési csekket kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) között.
Kolber István, akkori regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter tavaly májusban közölte: az alapítvány már a nyári szezon előtt megkezdi a szerződéskötést a kiemelt üdülőkörzetek éttermeivel. Hogy erre miért nem került még sor, azt Karácsony Mihály MNÜA-elnök Magyar Vendéglátók Ipartestületéhez (MVI) napokban eljuttatott levele úgy indokolja: technikai okok miatt nem képes az alapítvány ilyen nagyszámú csekkelfogadó helyet felvenni a rendszerébe.
Holott az üdülési csekk megfelelő eszköz lenne a gyakorta szürkegazdasági szereplőként emlegetett vendéglátás megtisztítására. Az adminisztrációs rendszer könnyedén nyomon követhető, s az elfogadóhelyek ebből keletkező bevétele biztosan az adózott jövedelmek körébe tartozik. Ráadásul, a csekkbeváltónak áfafizetési kötelezettsége keletkezik, amely a költségvetésnek plusz bevételi forrást jelent.
„Szezonális tapasztalatunk, hogy egyre több turista járkál az üdülőkörzetekben, s panaszkodnak, hogy étkezési igényüket üdülési csekkel szállodától független étteremben nem elégíthetik ki” – tudatta lapunkkal Háber Tamás, az MVI elnöke. Úgy látja: a kormányzatnak el kell ismernie és intézkedéseivel segítenie, hogy a kikapcsolódásnak legalább olyan fontos eleme az étterembe járás, mint mondjuk a múzeumlátogatás. „Több milliárd forint a be nem
váltott üdülési csekkek értéke, mely éppen a szállodán kívüli éttermi beválthatatlanságból adódik. Emiatt a rendszer kevésbé mondható sikeresnek” – véli az elnök. „A magyar vendéglátás költségei folyamatosan nőnek, míg a vendégszám és az árrés csökken. A statisztikák az üdülési csekk hatására komoly szállodai félpanziós forgalomnövekedést mutatnak. Diszkriminatívnak tekintjük a jelen helyzetet, hiszen a vendéglátás a turizmus szerves része, s most különböző trükköket vagyunk kénytelenek alkalmazni, hogy a csekk beváltására ne kelljen nemet mondanunk a turistáknak. Holott akkor, amikor a gazdaság kifehérítése közös érdekünk, fontos, hogy tisztességes versenyhelyzetet és korrekt üzleti feltételeket teremtsünk. Az üdülési alapítvány be nem váltott ígérete miatt tavaly a vendéglők bevételeiből több mint 18 százalékot vontak el.”
Az Országgyűlés szakbizottságának keddi ülésén Bánki Erik elnök felkérte Somogyi Zoltán turisztikai szakállamtitkárt, szólítsa fel végre az MNÜA-t a megállapodás teljesítésére, mielőtt a vendéglősök az idei szezonban is lecsúsznak a lehetőségről.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha