Üdülési csekk: kirekesztik az éttermeket

2007. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Méltatlannak és diszkriminatívnak tartja több mint 55 ezer magyar vendéglős, hogy a turizmus fellendítésére, az életminőség javítására hivatott üdülési csekk forgalomélénkítő hatását saját vállalkozásukban egyáltalán nem élvezhetik. Miközben már utazáson kívül egyebek mellett Hungaroring-belépőért, állatkerti látogatásért, sőt fogorvosi kezelésért is lehet csekkel fizetni, a turizmus adóbefizetéseinek negyvenkét százalékát produkáló vendéglátásért még mindig nem. Annak ellenére, hogy erről közel egy éve megállapodás született a szakmai szervezetek és az üdülési csekket kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) között.
Kolber István, akkori regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter tavaly májusban közölte: az alapítvány már a nyári szezon előtt megkezdi a szerződéskötést a kiemelt üdülőkörzetek éttermeivel. Hogy erre miért nem került még sor, azt Karácsony Mihály MNÜA-elnök Magyar Vendéglátók Ipartestületéhez (MVI) napokban eljuttatott levele úgy indokolja: technikai okok miatt nem képes az alapítvány ilyen nagyszámú csekkelfogadó helyet felvenni a rendszerébe.
Holott az üdülési csekk megfelelő eszköz lenne a gyakorta szürkegazdasági szereplőként emlegetett vendéglátás megtisztítására. Az adminisztrációs rendszer könnyedén nyomon követhető, s az elfogadóhelyek ebből keletkező bevétele biztosan az adózott jövedelmek körébe tartozik. Ráadásul, a csekkbeváltónak áfafizetési kötelezettsége keletkezik, amely a költségvetésnek plusz bevételi forrást jelent.
„Szezonális tapasztalatunk, hogy egyre több turista járkál az üdülőkörzetekben, s panaszkodnak, hogy étkezési igényüket üdülési csekkel szállodától független étteremben nem elégíthetik ki” – tudatta lapunkkal Háber Tamás, az MVI elnöke. Úgy látja: a kormányzatnak el kell ismernie és intézkedéseivel segítenie, hogy a kikapcsolódásnak legalább olyan fontos eleme az étterembe járás, mint mondjuk a múzeumlátogatás. „Több milliárd forint a be nem
váltott üdülési csekkek értéke, mely éppen a szállodán kívüli éttermi beválthatatlanságból adódik. Emiatt a rendszer kevésbé mondható sikeresnek” – véli az elnök. „A magyar vendéglátás költségei folyamatosan nőnek, míg a vendégszám és az árrés csökken. A statisztikák az üdülési csekk hatására komoly szállodai félpanziós forgalomnövekedést mutatnak. Diszkriminatívnak tekintjük a jelen helyzetet, hiszen a vendéglátás a turizmus szerves része, s most különböző trükköket vagyunk kénytelenek alkalmazni, hogy a csekk beváltására ne kelljen nemet mondanunk a turistáknak. Holott akkor, amikor a gazdaság kifehérítése közös érdekünk, fontos, hogy tisztességes versenyhelyzetet és korrekt üzleti feltételeket teremtsünk. Az üdülési alapítvány be nem váltott ígérete miatt tavaly a vendéglők bevételeiből több mint 18 százalékot vontak el.”
Az Országgyűlés szakbizottságának keddi ülésén Bánki Erik elnök felkérte Somogyi Zoltán turisztikai szakállamtitkárt, szólítsa fel végre az MNÜA-t a megállapodás teljesítésére, mielőtt a vendéglősök az idei szezonban is lecsúsznak a lehetőségről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.