Napokon belül érvénybe lép egy újabb kormányzati megszorítás, amely ősszel már nagy felháborodást keltett az idegenforgalmi vállalkozásoknál. A televíziókészülékek után üzemben tartási díjat kell fizetni április elsejétől vendéglőknek és a szállodáknak. A szakma érdekképviseletei már minden lobbierejüket bevetették, ám a Pénzügyminisztérium hajthatatlan: a szaktárca az idén 1-1,5 milliárd forintra számít az új közteherből.
Az adóhatóság honlapján olvasható a vasárnaptól fizetendő üzemben tartási díj tájékoztatója, azt ugyanis adó módjára hajtják majd be, bevallási kötelezettséggel. A díj készülékenként havi 967 forint, ugyanakkor nyilvános helyeken ennek háromszorosát kell fizetni: 2901 forintot. A szállodák negyven százalék kedvezményt kapnak – készülékenként 1741 forint a kötelezettségük – mert a statisztikák szerint a hotelek átlagosan hatvanszázalékos kihasználtsággal működnek. A díj egy 250 szobás hotelnek havonta csaknem félmillió forintos kiadást jelent. Amit anélkül, hogy ne essen vissza a forgalom, képtelenség áthárítani a vendégre.
– A Magyar Szállodaszövetség nem ért egyet a díj kivetésével, mert az ágazat a környező országokhoz képest jelenleg is túladóztatott, ami a versenyképesség rovására megy – közölte lapunkkal a szervezet titkára. Kovács István szerint méltánytalan, hogy háromszor kell fizetni egy szolgáltatás után. A szállodák ugyanis a televíziók után már az Artisjus szerzői jogvédő hivatalnak és a műholdas csatornákat szolgáltató cégeknek is törlesztenek. A tévédíj ellen a Magyar Vendéglátók Ipartestülete is tiltakozott. Háber Tamás elnök szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány olyan intézkedésekkel sújtja a turizmust, amiket nem egyeztet a szolgáltatókkal. – Ma már az elsőrangú éttermek képviselői is elismerik: soha ilyen nehéz időket nem éltek még meg. Az ágazatban nincs annyi tartalék, hogy bármilyen terhet könnyedén elbírjon – mondta az elnök.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha