A tradicionális Győri Keksz- és Ostyagyár története végső stádiumába lépett – vélik az üzem jövőjét féltő helyiek, mert a teljes kekszgyártás Székesfehérvárra költöztetésével a Rába-parti kapacitás a töredékére esik vissza. A novemberben elküldött 93 dolgozó sorsa még rendezetlen, s az érdekvédők szerint a többiek jövője sem biztos.
A Danone-érdekeltségű Győri Keksz Kft. novemberben kezdte meg termelésének átszervezését. A nyár folyamán már le is állítanák Győrben a hagyományos édességek gyártását, s csak a cukorkaüzletág (a Nestlétől nemrég megszerzett Negro előállítása) maradna a helyszínen. Mivel a modernebb székesfehérvári üzemben gyártják a kekszek 70 százalékát, tavaly a Győri Keksz Kft. 1,5 millió eurót fektetett be egy új technológiába. Az új technológia exportlehetőségeket teremtett, a termelés átszervezésével pedig a fehérvári üzem lesz a legnagyobb kekszgyár az országban – áll a cég közleményében.
Az állások megmentésére önkormányzati és parlamenti törekvések ellenére sincs esély. A kft.-t képviselő kommunikációs ügynökségtől megtudtuk: még a szakszervezetekkel sem zárultak le a tárgyalások, közben a távozó 93 munkavállalóval is személyesen egyeztetnek. Lesz, aki nyugdíjba vonul, lesz, aki saját vállalkozásban folytatja tovább tevékenységét, emellett a társaság lehetőséget biztosít az átköltözést vállalóknak, hogy a száz kilométerre fekvő Székesfehérváron folytassák a munkát. Az egyezkedés ezekben a napokban is tart, ám úgy tűnik: a távozni kénytelen munkavállalók még a korábban elbocsátottaknak kiharcolt támogatásokat sem élvezhetik.
A Magyar Nemzet kérdésére Bakács László, a győri városháza sajtóreferense elmondta: mivel az önkormányzat mozgástere ebben a kérdésben korlátozott, év végén Szijjártó Péter fideszes országgyűlési képviselő és Borkai Zsolt, Győr fideszes polgármestere közös levélben fordult a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumhoz (GKM). Az alapkérdésre – miszerint szükség van-e a patinás kekszgyárra, mert ha igen, a GKM tegyen lépéseket annak megtartására – a tárcától megoldás nem, csak kitérő válasz érkezett. A Negro gyártása mindössze 25-30 dolgozót igényel – mondta Bakács. „2001 óta megállíthatatlanul csökken a termelés, folynak a leépítések. A maradó kollektíva a gyár méreteihez képest kis területen dolgozik majd, így a Danone-nál előbb-utóbb felmerül a kérdés: gazdaságos-e ennek fenntartása. A győri üzem hamarosan végleg bezárhatja kapuit” – jósolta a referens.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha