Hétmilliárd forintot kér Budapest a helyreállításhoz

Legalább tíz százalékkal növelni kell a szülészeti-nőgyógyászati ágyak számát Budapesten, mert az átalakított kórházi struktúra képtelen ellátni a betegeket – hangzott el tegnap a fővárosi önkormányzat tájékoztatóján, ahol bejelentették: összesen hétmilliárd forintot várnak az államtól a hibás miniszteri döntések módosításához, az átszervezéshez. Eközben országszerte rengeteg kismama azt sem tudja, hogy melyik intézményben ad életet születendő gyermekének.

2007. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapest kórházai képtelenek ellátni valamennyi szülő nőt és beteget a Molnár Lajos korábbi egészségügyi miniszter határozata alapján 40 százalékkal csökkentett szülészeti-nógyógyászati ágyakon – ismerte el tegnap Horváth Csaba (MSZP) főpolgármester-helyettes. Bejelentette: a főváros vezetői az új egészségügyi minisztert azonnali intézkedésre, az április elsejétől hatályos szülészeti kapacitás csaknem tízszázalékos növelésére kérik. Sürgősen ki kell igazítani a miniszteri határozatokkal létrehozott területi felosztást, továbbá a két nappal ezelőtt becsült 3-3,5 milliárd forint helyett legalább ötmilliárd szükséges az új „költséghatékony” ellátási rendszer kialakításához, és további kétmilliárdot igényelnek az államtól csaknem 860 dolgozó elbocsátásához – közölte Horváth Csaba. Arra a kérdésünkre, hogy szocialista országgyűlési képviselőként miért nem vetette fel a parlamentben, hogy bajok vannak a „reformokkal”, a főpolgármester-helyettes azt válaszolta, hogy a stratégia helyes, csak rövid idő alatt kellett a döntéseket meghozni, amelyekbe hibák csúsztak. Szerinte ezeket küszöbölheti ki a Fővárosi Közgyűlés, amikor a jövő héten dönt a Szent Margit, a Szent János és a Budai Gyermekkórház összevonásáról. A tervek szerint az észak-budai integrált kórházon belül oda csoportosítják az ágyakat, ahová szükséges, például a Szent Margit Kórház tíz ágygyal visszakapja sebészeti osztályát. A politikus elismerte azt is, a Szent János Kórház alkalmatlan arra, hogy bővített ágyszámával megfelelő betegellátást biztosítson, így a főváros a Kútvölgyi kórház átadására kéri a kormányt.
Pesti Imre fideszes országgyűlési képviselő, a fővárosi egészségügyi bizottság alelnöke szerint Horváth Csaba beismerése a legfőbb bizonyítéka annak, hogy az egészségügy átgondolatlan és brutális szétverése nem reform. – A hibás döntések visszavonására, az újabb kórházösszevonásokra költött sok milliárd forint ablakon kidobott pénz, a miniszteri határozatok ellen indított perek lezárása előtt pedig inkorrekt az eljárás – tette hozzá. Bús Balázs (Fidesz) óbudai polgármester azt kéri, hogy az egészségügy újabb átszervezésébe vonják be a kerületet, a Szent Margit Kórházban pedig a sebészetet és a szülészet-nőgyógyászatot is állítsák viszsza legalább 40-40 ággyal.
Mint arról korábban beszámoltunk, országszerte nagyon sok, közvetlenül szülés előtt álló nő nem tudja, hogy melyik kórházban ad életet gyermekének. Akadt olyan kismama, aki a hét elején szült volna császármetszéssel a Nyírő Gyula Kórházban, de hiába volt előjegyzett időpontja, az osztály megszűnt, az orvosának pedig még nem sikerült másik intézménnyel szerződnie. Mint azt a kismama elmondta: azért ragaszkodik orvosához, mert nagyon problémás volt a terhessége, többször műtötték, lombikprogramban is részt vett. A Nyírő Gyula Kórházban felajánlották ugyan, hogy szülhet ott, de ehhez 130-140 ezer forintot kellene fizetnie, amivel nem kalkuláltak.
A jogszabály szerint azok a hölgyek, akik olyan intézményben szültek volna, ahol megszűnt a szülészet, követhetik orvosukat másik kórházba, s ezért június végéig biztosan nem kell fizetniük. Csakhogy nem sikerült minden orvosnak átszerződnie.
– Többen az utolsó pillanatban voltak kénytelenek orvost váltani – mondta Móroczné Tóth Ildikó, a Várpalota Városi Kórház-Rendelőintézet vezetője. Itt megszüntették az aktív ellátást – így a szülészetet is –, s krónikus-rehabilitációs ellátóhellyé alakultak. Az orvosoknak sem a székesfehérvári, sem a veszprémi kórházzal nem sikerült megállapodniuk, mivel ott nem volt meg a fogadókészség, így egyik intézményben sem tudnak szülést levezetni – tájékoztatott Móroczné. – A kapuvári Lumniczer Sándor Kórház-Rendelőintézetben is megszűnt a szülészet-nőgyógyászat, így az eddig a kórházunkba járó kismamák körében óriási a bizonytalanság, káosz van – közölte Benedek Zoltán főigazgató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.