A közigazgatási reform részeként született az a kormánydöntés, amely szerint az építéshatósági feladatokat a jövőben a kistérségi társulások körzetközpontjai látják el. Az új szabályozás júliustól lép életbe, aminek következtében például a több mint hatvanezer lakosú Érd, a csaknem húszezer lakosú Százhalombatta, és a két több mint tízezer lakosú nagyközség: Biatorbágy és Törökbálint, valamint Diósd, Tárnok, Sóskút, Pusztazámor polgárainak építési engedélyeit (az eddigi közel öt-hatszorosát) a számukra kijelölt Budaörs jegyzője adja majd ki. Még alakul a kistérségi besorolási rendszer, de az már az érintettek – például a tiltakozó biatorbágyi képviselő-testület – szerint látszik: a jog megvonása egyes önkormányzatokra és a lakosságra nézve is súlyos következményekkel járhat. A folyamat átláthatatlanná, a hatósági feladatot eddig ellátók munkahelye pedig számos esetben feleslegessé válik.
Az ügyben Szaló Péter, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) szakállamtitkára lapunkat úgy tájékoztatta: a jelenlegi építéshatósági rendszer instabil, ráadásul sok a panasz a szakszerűtlen, esetleg a külső befolyás alatt hozott önkormányzati döntésekre. Emellett igen nagy az összeférhetetlenségi ügyek száma, amely egyrészt az építési beruházásokban meglévő önkormányzati érdekeltségből is adódik. Ezek mind indokolják a körzetesítést. Az ügyintézők egy része helyben feleslegessé válik – ismerte el az államtitkár –, de az állampolgárnak mindegy, hogy ki adja ki az engedélyt.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke elmondta: a kormányzati döntést semmilyen egyeztetés nem előzte meg, és jellemző, hogy a mai napig nem készült el a körülményeket tisztázó végrehajtási rendelet. Így igazából senki nem tudja, a kistérségi körzetközpontok hogyan, milyen tárgyi és személyi feltételekkel látják majd el egyszerre több település építési ügyeit. Az elnök szerint a kijelölt központokban elegendő forrás, megfelelő szakmai háttér nem áll rendelkezésre. A rendelet tehát ebben a formában komoly problémákat okoz – véli az elnök. – Korábban jeleztem a tárcát felügyelő miniszter felé az aggályokat – állapította meg Gémesi –, aki ugyanakkor arról is említést tett, hogy az intézkedés várhatóan csak később lép hatályba.
Az ÖTM ezzel szemben állítja: a jegyzők, a közigazgatási szakemberek, az építészszakma és az érdekképviseletek támogatják a régóta várt módosítást. Az önkormányzati szövetségek kifogásairól nem tud a tárca. – A jegyzők vezette hivatalok által ellátott mintegy 2500 államigazgatási feladat közül csupán ennek az egynek az elvesztése okoz ilyen fájdalmat – véli az államtitkár. Szaló Péter ugyanakkor elismerte: mintegy tucatnyi település jelezte finanszírozási nehézségét, egy részük pedig további módosításokat javasol. Az építésügyi hatósági rendszer reformját továbbvisszük – szögezte le Szaló.
Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó