Minimális garanciák a beszállítóknak

A termelők kérésére, illetve a Hajdú-Bét-ügy során tapasztaltak elkerülése érdekében a földművelésügyi tárca egy 40 millió forintos pályázható alapot hozott létre a felszámolás alatt álló Pápai Hús Zrt. beszállítóinak. Eközben egy korábban ugyancsak a Carnex-csoporthoz tartozó, másik felszámolás alatt álló társaságot, a Zala Baromfi Zrt.-t 2,4 milliárd forintért verték dobra.

Dénes Zoltán
2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem rendült meg a felszámolás alatt álló Pápai Hús Zrt. beszállítóinak bizalma, jelenleg napi 1300–1350 sertést vágnak az üzemben, ami közel 100 százalékos kapacitást jelent – nyilatkozta lapunknak Lóránth Tibor, a Pápai Hús Zrt. nemrégiben kinevezett vezérigazgatója. Erre nyilván hatással volt az, hogy a földművelésügyi minisztérium a beszállítók kérésére létrehozott egy 40 millió forintos alapot, amelyet baj esetén a közvetlen vagy közvetetten érintettek – fejenként maximum 700 ezer forintot – vehetnek igénybe. A csekély összegű, úgynevezett de minimis uniós támogatások szabályai alapján létrehozott keretre a tárca megítélése szerint azért volt szükség, mert ezzel remélhetőleg elkerülhetők a Hajdú-Béthez hasonló ügyek – mondta lapunknak Dékány András, az agrártárca szóvivője. Mint ismeretes, a Hajdú-Bét 2004-es felszámolása több száz beszállító gazdálkodót hozott lehetetlen helyzetbe, számukra csak több tüntetést követően vált lehetővé a de minimis alap igénybevétele. Ugyanakkor az így lehívható összegek messze nem fedezték a gyakran 10–30 millió forintos követeléseiket.
Lóránth Tibor elmondása szerint két éven belül olyan biztos piaci háttérrel rendelkező társasággá kívánják fejleszteni a felszámolás alatt álló Pápai Hús Zrt.-t, hogy azt az eljárás végén kellő értéken lehessen értékesíteni, mégpedig a céget tovább üzemeltetni kívánó befektetőnek. Hozzátette: az idén veszteség nélküli évet kell zárniuk, jövőre pedig szeretnék nyereségessé tenni a társaságot. Mivel a cég kapacitásainak közel száz százalékát kihasználja, a felszámolási eljárás nem érintette a dolgozói létszámot, a Pápai Hús Zrt. továbbra is valamivel több, mint 1300 dolgozót foglalkoztat. A Pápai Hús Zrt. ellen tavaly decemberben indult felszámolási eljárás, nem sokkal azt követően, hogy az 1992-ben alakult, francia–magyar tulajdonban lévő Carnex Kft. eladta a húsfeldolgozót a Pápinvest Kft.-nek. Utóbbi tranzakció után pár nappal egyébként magát a Carnex Kft.-t is felszámolták. A Carnex-vállalatbirodalom tagjai közül már felszámolás alatt áll a Merián Rt., a Borsi Húsipari Rt., a Falcotrade, a Miskolci Hűtőipari Rt., a Békéscsabai Baromfi-feldolgozó, a Zala Baromfi Rt., a Gold Sun Rt., valamint az Orosházi Baromfi-feldolgozó és a Csengelei Konzervgyár is. A Carnex-csoportnak már csak egy jelentősebb működő vállalkozása maradt, mégpedig a Kiskunhalasi Baromfifeldolgozó Zrt., amelyben az MFB is tulajdonos. A Zala Baromfi vagyonát és vagyoni értékű jogait nyilvános pályázat során kívánják értékesíteni, 2,4 milliárd forintos irányáron – tette közzé a társaság felszámolója a Cégközlönyben. A mintegy 10 milliárd forintos tartózást felhalmozó társaság ellen a felszámolási eljárás tavaly év elején indult, azóta a cég ismét teljes kapacitással működik, ám továbbra is veszteségesen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.