Márciusban még így szólt egy felmérés: az őszi zavargások megismétlődésétől sokan tartanak, ezért a nemzeti ünnep hosszú hétvégéjén a fővárosiak vidékre menekülnek pihenni. Holott a jelenség folyamatosnak tűnik, hisz a statisztikák szerint az év első negyedévében a vidéki szállodák szobakihasználtsága meghaladta az előző év azonos időszakának mutatóit, s lekörözte a fővárosi hoteleket is. A mostani hosszú hétvégére is pozitív várakozással tekintenek a szállodások. Szabó József, a Hunguest Hotels-lánc értékesítési igazgatója lapunknak elmondta: „Az előzetes foglalások alapján nagyon jól teljesítjük a négynapos hétvégét, valamennyi szállodánkban telt házzal számolunk.” A vendégeket inkább a tavaszi időjárás, a természet, a várostól távoli kikapcsolódás motiválja – vázolta az igazgató. Puskás Lajos, a soltvadkerti Anna vendéglő és panzió tulajdonosa is úgy tapasztalja, a legjellemzőbb napjainkban a hét végi turizmus. „A vendégek zöme két-három napot marad csupán, mert a romló gazdasági viszonyok között az emberek kénytelenek spórolni, és az étteremről, a nyaralásról az elsők között mondanak le.”
Hosszú távon csökken a Balatonra érkező külföldiek száma, ez azonban nem a tavalyi eseményeknek köszönhető – véli Varga Péter, a Mi Balatonunk Egyesület elnöke. Úgy látja, a párizsi lázadások során sokkal nagyobb fenyegetettséget érezhetett az odalátogató, mégsem csökkent az érdeklődés az ország iránt. Ez persze annak is köszönhető, hogy ha egy éjszaka száznál kevesebb autót gyújtottak fel, a francia rendőrség már csillapodni látta az eseményeket – idézte az elnök, majd összegezte: a hazai események a külföldiek számára nem számítanak különlegesnek, emiatt nem kerülnék el a Balatont. Egyetért ezzel Bánki Erik, az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának elnöke is. A Fidesz szerint nem az őszi zavargások befolyásolták a turizmus eredményét, sokkal inkább a gyenge nemzetközi és hazai országmarketing a valódi ok.
Míg a Balatonnál idén inkább a honfitársakat várják, Hévízen angol és német látogatókra számítanak – tájékoztatott kérdésünkre Vancsura Miklós független turisztikai szakértő, a Pannon Termál Klaszter alelnöke.
Egy neve elhallgatását kérő panziótulajdonos élesen fogalmazott: „Mivel a külföldi nyaralás egyre inkább luxusnak számít, az emberek többsége vidéken piheni ki magát a hosszú hétvégéken. A fővárosban egyébként ugyanúgy előfordultak a külföldiek márciusban, ahogy máskor is, és nagyon sokan nem is tudták, hogy nemzeti ünnep lesz nálunk, arra tehát nemigen számíthattak, hogy zavargások lesznek. Ezt azok fújták így fel, akik a bukdácsoló országmarketing hibáit próbálják politikai felelősökre hárítani.”
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának