Tiltakozó levelet írtak a hazai gyógyfürdők

Nyílt levélben fejezte ki megdöbbenését a Magyar Fürdőszövetség Horváth Ágnesnek, az egészségügyi tárca államtitkárának és miniszterjelöltjének. Az államtitkár nemrégiben úgy fogalmazott: „Dönteni kell arról, hogy a gyógyfürdőket támogatjuk, vagy a daganatos betegeket gyógyítjuk.” A szövetség szerint Horváth Ágnes sajátos rangsor szerint ítéli meg, ki kapjon egészségügyi ellátást, és ki váljon munkaképtelen nyomorékká.

2007. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról korábban beszámoltunk, a tárca egy miniszteri rendelettervezet szerint csökkenteni akarja a gyógyfürdőkben alkalmazott egészségügyi szolgáltatások támogatását. Egy beteg évente kétszer vehet igénybe támogatott gyógyfürdőkúrát, amelynek árából 15 százalékot kell megfizetnie, a többit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) állja. Csakhogy az állami hozzájárulás a kezelések valós árának mindössze 40 százalékát fedezi, a fennmaradó részt a működtetőnek kell kigazdálkodnia, aki jobb híján így kénytelen a fürdőjegyek árát emelni, dolgozókat elbocsátani vagy a fejlesztéseket elhalasztani. Az egészségügyi tárca tavaly ígéretet tett a kezelések emelt összegű támogatására, de ez máig nem valósult meg, sőt a tavalyi költségvetésben jóváhagyott 5,7 milliárd forintból is visszatartottak egymilliárdot.
A fővárosi gyógyfürdők már emelték a kezelések árát, a vidékiek május elsejétől teszik meg ezt a lépést. – Amennyiben a tárca továbbra sem hajlandó érdemben tárgyalni velünk, úgy kénytelenek leszünk tovább drágítani szolgáltatásainkat – közölte lapunkkal Cséfán Lajos, a Gyulai Várfürdő vezetője, a Magyar Fürdőszövetség gyógyfürdőszekciójának elnöke. A fürdőknek ezek a szolgáltatások veszteséget okoznak, amit egyéb bevételükből és a betegektől elkért száz-kétszáz forintos árkiegészítésekből kénytelenek pótolni. Az önkormányzati tulajdonban lévő kisebb fürdők nem képesek elviselni ezeket a veszteségeket, így a tulajdonos támogatására szorulnak vagy bezárásra kényszerülnek.
A Magyar Demokrata Fórum nemrégiben felszólította a kormányt, hogy az egészségügyi reform kapkodó intézkedései közepette se feledkezzen meg a gyógyfürdőkről. Pettkó András képviselő szerint Magyarország a termálvízkincs tekintetében előkelő helyet foglal el a világban, így a gyógytu-rizmus terén lehet igazán versenyképes a nemzetközi piacon. Nem szabad ugyanakkor korlátozni a biztosítási támogatással igénybe vehető gyógyfürdőkezelések számát, emelni kell a kúrák alapárát, de az állami támogatás mértékével együtt – véli Pettkó. A politikus úgy látja: amíg a gyógyszerpiaci profit 80 százaléka külföldre vándorol, a gyógyfürdőkezelések valós és járulékos haszna teljes mértékben hazánkat gyarapítja. Emellett a gyógyfürdőkezelések nélkül teljesen elképzelhetetlen lesz a kormány azon terve, hogy a rokkantnyugdíjasokat visszavezesse a munkaerőpiacra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.