Mint arról korábban beszámoltunk, a tárca egy miniszteri rendelettervezet szerint csökkenteni akarja a gyógyfürdőkben alkalmazott egészségügyi szolgáltatások támogatását. Egy beteg évente kétszer vehet igénybe támogatott gyógyfürdőkúrát, amelynek árából 15 százalékot kell megfizetnie, a többit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) állja. Csakhogy az állami hozzájárulás a kezelések valós árának mindössze 40 százalékát fedezi, a fennmaradó részt a működtetőnek kell kigazdálkodnia, aki jobb híján így kénytelen a fürdőjegyek árát emelni, dolgozókat elbocsátani vagy a fejlesztéseket elhalasztani. Az egészségügyi tárca tavaly ígéretet tett a kezelések emelt összegű támogatására, de ez máig nem valósult meg, sőt a tavalyi költségvetésben jóváhagyott 5,7 milliárd forintból is visszatartottak egymilliárdot.
A fővárosi gyógyfürdők már emelték a kezelések árát, a vidékiek május elsejétől teszik meg ezt a lépést. – Amennyiben a tárca továbbra sem hajlandó érdemben tárgyalni velünk, úgy kénytelenek leszünk tovább drágítani szolgáltatásainkat – közölte lapunkkal Cséfán Lajos, a Gyulai Várfürdő vezetője, a Magyar Fürdőszövetség gyógyfürdőszekciójának elnöke. A fürdőknek ezek a szolgáltatások veszteséget okoznak, amit egyéb bevételükből és a betegektől elkért száz-kétszáz forintos árkiegészítésekből kénytelenek pótolni. Az önkormányzati tulajdonban lévő kisebb fürdők nem képesek elviselni ezeket a veszteségeket, így a tulajdonos támogatására szorulnak vagy bezárásra kényszerülnek.
A Magyar Demokrata Fórum nemrégiben felszólította a kormányt, hogy az egészségügyi reform kapkodó intézkedései közepette se feledkezzen meg a gyógyfürdőkről. Pettkó András képviselő szerint Magyarország a termálvízkincs tekintetében előkelő helyet foglal el a világban, így a gyógytu-rizmus terén lehet igazán versenyképes a nemzetközi piacon. Nem szabad ugyanakkor korlátozni a biztosítási támogatással igénybe vehető gyógyfürdőkezelések számát, emelni kell a kúrák alapárát, de az állami támogatás mértékével együtt – véli Pettkó. A politikus úgy látja: amíg a gyógyszerpiaci profit 80 százaléka külföldre vándorol, a gyógyfürdőkezelések valós és járulékos haszna teljes mértékben hazánkat gyarapítja. Emellett a gyógyfürdőkezelések nélkül teljesen elképzelhetetlen lesz a kormány azon terve, hogy a rokkantnyugdíjasokat visszavezesse a munkaerőpiacra.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának