Versenyhátrányban a régiók

Szinte biztos, hogy az év végéig csúszik egyes regionális operatív programok (ROP) európai uniós elfogadása, ami hazánk szempontjából már most komoly hátrányt jelent. Az első pályázatokra nyár előtt semmi esély, ám erről – a kormányzati híresztelések ellenére – nem az Európai Bizottság tehet.

2007. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak jövőre várható a nagy projektek elfogadása – jelentette ki tegnap De Blasio Antonio, az Európai Parlament néppárti képviselője Bánki Erikkel, az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának elnökével közös sajtótájékoztatóján.
A képviselő elmondta, hogy az Európai Bizottság (EB) számos kifogást fogalmazott meg a ROP-okkal kapcsolatban. Példaként említette, hogy a közlekedési operatív programot ötven napra állították le, mert nem volt megfelelő a stratégiai megközelítés. Más esetben a társadalmi konzultáció eredményéről szóló dokumentumot hiányolják, emellett a legtöbb ROP-ból hiányzik a környezetvédelmi hatástanulmány. Az EB szakértői már többször jelezték, hogy a turisztikai fejlesztések a korábbi időszaknál szigorúbb megítélés alá esnek, ennek hátterében ugyancsak a kormány által korábban benyújtott programok kidolgozatlansága áll – közölte.
Hozzátette: tévhit, hogy hazánkban új utak épülnek majd 2008-ig, hisz nem fejlesztésről, hanem a meglévők megerősítéséről, vagyis az eddig elmulasztott feladatok pótlásáról van szó. Tudomására jutott az is, hogy a környezetvédelmi programban a megújuló energiákra vonatkozó prioritásokat és a pénzek felosztását a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) maga dolgozta ki anélkül, hogy a szakminisztérium ehhez érdemben hozzászólt volna. A NFÜ-ről megjegyezte: túl önálló hatáskörrel hoz döntéseket, miközben működésének számos pontja nem tisztázott. A képviselő nehezményezte, hogy a kormánynak nincs stratégiája a 2013 utáni időszakra. Mint mondta, azok az államok lehetnek sikeresek, amelyeknek már most van elképzelésük a távoli jövőről, ilyen például Németország. A decemberben sietősen kihirdetett Nemzeti fejlesztési terv (amit szerinte az MSZP indokolatlanul kisajátít magának) hibáit most a magunk bőrén tapasztaljuk, így valószínű, hogy a 2007–2013-as periódusból elvész másfél-két év Magyarország számára – összegezte De Blasio Antonio.
A sajtótájékoztató másik fő témája a gyógyfürdőkezelések OEP-támogatásának radikális csökkentése volt. Bánki Erik szerint az Egészségügyi Minisztérium (EüM) mulasztásos törvénysértést követ el két éve, hisz jelenleg is a 2003-ban megállapított árak vannak érvényben. Annak ellenére, hogy az idei költségvetésbe betervezték a tízféle szolgáltatás finanszírozásának mintegy húszszázalékos emelését, az EüM 85 százalékról ötven–hetven százalékra kívánja csökkenteni a támogatást, emellett az árakat a tényleges önköltség alatt tervezi tartani. A Széchenyi-terv részeként épült és felújított gyógyfürdők jelentős forgalmat generálnak a turizmusban, a kormányzati intézkedés azonban ezt visszavetheti – véli az elnök. Mindez szerinte a fürdők bezárásán túl egyrészt gyakorlott szakemberek elbocsátását, másrészt a betegek ellátatlanságát, a rokkantság és a kórházi kezelési igény növekedését eredményezi. Erről április elsején a Fürdőszövetség nyílt levelet küldött az egészségügyi tárca államtitkárának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.