Csak jövőre várható a nagy projektek elfogadása – jelentette ki tegnap De Blasio Antonio, az Európai Parlament néppárti képviselője Bánki Erikkel, az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának elnökével közös sajtótájékoztatóján.
A képviselő elmondta, hogy az Európai Bizottság (EB) számos kifogást fogalmazott meg a ROP-okkal kapcsolatban. Példaként említette, hogy a közlekedési operatív programot ötven napra állították le, mert nem volt megfelelő a stratégiai megközelítés. Más esetben a társadalmi konzultáció eredményéről szóló dokumentumot hiányolják, emellett a legtöbb ROP-ból hiányzik a környezetvédelmi hatástanulmány. Az EB szakértői már többször jelezték, hogy a turisztikai fejlesztések a korábbi időszaknál szigorúbb megítélés alá esnek, ennek hátterében ugyancsak a kormány által korábban benyújtott programok kidolgozatlansága áll – közölte.
Hozzátette: tévhit, hogy hazánkban új utak épülnek majd 2008-ig, hisz nem fejlesztésről, hanem a meglévők megerősítéséről, vagyis az eddig elmulasztott feladatok pótlásáról van szó. Tudomására jutott az is, hogy a környezetvédelmi programban a megújuló energiákra vonatkozó prioritásokat és a pénzek felosztását a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) maga dolgozta ki anélkül, hogy a szakminisztérium ehhez érdemben hozzászólt volna. A NFÜ-ről megjegyezte: túl önálló hatáskörrel hoz döntéseket, miközben működésének számos pontja nem tisztázott. A képviselő nehezményezte, hogy a kormánynak nincs stratégiája a 2013 utáni időszakra. Mint mondta, azok az államok lehetnek sikeresek, amelyeknek már most van elképzelésük a távoli jövőről, ilyen például Németország. A decemberben sietősen kihirdetett Nemzeti fejlesztési terv (amit szerinte az MSZP indokolatlanul kisajátít magának) hibáit most a magunk bőrén tapasztaljuk, így valószínű, hogy a 2007–2013-as periódusból elvész másfél-két év Magyarország számára – összegezte De Blasio Antonio.
A sajtótájékoztató másik fő témája a gyógyfürdőkezelések OEP-támogatásának radikális csökkentése volt. Bánki Erik szerint az Egészségügyi Minisztérium (EüM) mulasztásos törvénysértést követ el két éve, hisz jelenleg is a 2003-ban megállapított árak vannak érvényben. Annak ellenére, hogy az idei költségvetésbe betervezték a tízféle szolgáltatás finanszírozásának mintegy húszszázalékos emelését, az EüM 85 százalékról ötven–hetven százalékra kívánja csökkenteni a támogatást, emellett az árakat a tényleges önköltség alatt tervezi tartani. A Széchenyi-terv részeként épült és felújított gyógyfürdők jelentős forgalmat generálnak a turizmusban, a kormányzati intézkedés azonban ezt visszavetheti – véli az elnök. Mindez szerinte a fürdők bezárásán túl egyrészt gyakorlott szakemberek elbocsátását, másrészt a betegek ellátatlanságát, a rokkantság és a kórházi kezelési igény növekedését eredményezi. Erről április elsején a Fürdőszövetség nyílt levelet küldött az egészségügyi tárca államtitkárának.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának