A főpolgármester a Római-part ellen

Bár szeptember vagy október végén a Fővárosi Közgyűlés elé kerül a római-parti gát terve, Demszky Gábor többször is leszögezte: nem támogatja, hogy úgynevezett mobilgát épüljön Budapest egyik kiemelt területén. A főpolgármester így szembeszegül az óbudaiakkal, akik a múlt hónapban lakossági fórumok során nyilvánították ki, hogy a Duna-partra tervezett gátra, a fővárosiak körében kedvelt pihenőhely megmentésére szavaznak, s ezt támogatta egyhangúlag a kerületi képviselő-testület is.

2007. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét milliókat fordítottunk az elmúlt napokban árvízvédelemre a Római-parton, holott a főváros feladata lenne megépíteni a másfél évtizede ígért gátat – közölte lapunkkal Bús Balázs (Fidesz), Óbuda-Békásmegyer polgármestere, aki levelet írt Demszky Gábor főpolgármesternek, emlékeztetve őt korábbi ígéreteire, továbbá mellékelve a kerületi önkormányzat képviselő-testületének döntését az ügyben. – A nyáron éppen a főváros által szervezett lakossági fórumokon derült ki: az itt élő emberek túlnyomó többsége elvárja a fővárostól, hogy teljesítse törvényi kötelezettségét, és építse meg a gátat, ne a jelenlegi Királyok útja vonalán, hanem a Duna mentén. Ezt igazolja az internetes szavazás, amelyen jelenleg az utóbbi, az úgynevezett B változat több mint 76 százalékos támogatottságot élvez, a képviselő-testület tagjai pedig legutóbbi ülésükön párthovatartozástól függetlenül egyhangúlag kiálltak emellett – emelte ki a polgármester.
Mint arról beszámoltunk, Budapest alig 110 millió forintot költ idén a milliárdokba kerülő római-parti gát tervezésének előkészítésére.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője emlékeztetett: a nagy árvizek idején, 2002-ben Demszky Gábor, tavaly pedig Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is ígéretet tett az építkezésre, a főpolgármester ugyanakkor az idei költségvetés elfogadásakor személyesen is kinyilvánította, hogy ellenzi a gátépítést, és nemmel szavazott. – Most nem fenyeget nagy katasztrófa, de az elmúlt években rendre csak napokig tartó munkával, több százezernyi homokzsák felhasználásával mentették meg az itt élő csaknem húszezer ember otthonát. A főváros nyilvánította üdülőterületté a hullámteret, és tette lehetővé a nagy értékű házak, szállodák, szórakozóhelyek felépítését – tette hozzá Tarlós István.
Ismeretes, részben óbudai finanszírozással már másfél éve elkészült két tanulmányterv a mobilgátakra: az egyik a jelenlegi Királyok útján húzódna, több mint 2,5 milliárd forintos költséggel, míg a másik megvédené a hullámteret is, de utóbbi felépítése az előzőnek több mint kétszeresébe kerülne.
Bús Balázs megjegyezte: szakemberek számításai szerint ezek a becslések túlzók, ám a Római-part megmentése összbudapesti és turisztikai érdek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.