Bányajáradékkal is védik a Molt

Erdősi Csaba
2007. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb módját találta meg a magyar állam, hogy megvédje a Molt az OMV felvásárlási szándékaitól – több elemző is így értelmezte azt a törvénymódosító javaslatot, amely 12-ről 30 százalékra emelné a kitermelt földgáz után fizetendő bányajáradékot. A távirati iroda összefoglalója szerint a lépés a Mol jövedelmezőségét nem rontja, mivel egy, az olajtársaság és az állam között kötött szerződés értelmében az emelés csak a 2005 után termelésbe állított mezőkre vonatkozik, az OMV felvásárlási esélyei azonban romlanak, mert ugyanezen megállapodás szerint ha egy meghatározó tulajdonos irányítást szerez a társaságban, bármelyik fél egyoldalúan felmondhatja a kontraktust. Magyarul: ameddig a Mol termeli ki kútjait, 12 százalékos bányajáradékot kell fizetnie, ám ha új tulajdonos jelentkezik, azonnal 30 százalékosra emelkedik az elvonás. Közben a Mol tegnap bejelentette, hogy közös üzemeltetési megállapodást írt elő a brit többségi tulajdonban lévő PetroHungária kitermelő- és kutatócéggel a Bajcsa gázmező művelésének fejlesztésére. Az együttműködés révén a napi gáztermelést 80 ezer köbméterrel szeretnék megnövelni.
A hazai gáztermelés növelése indokolt, hiszen már a negyedik negyedévben a vártnál magasabb árat számíthat fel a Gazprom az exportált földgázért európai ügyfeleinek az orosz Troika Dialog elemzői szerint, mivel az üzemanyagárak az elmúlt hónapokban nagyobb mértékben nőttek, mint a nyersolajárak. A távirati iroda öszszefoglalója szerint az orosz brókerház elemzői arra számítanak, hogy a negyedik negyedben az ár ezer köbméterenként eléri a 293 dollárt, ami 10 százalékkal több a jelenleginél, a jövő év első negyedében pedig minden eddigi rekordot megdönthet, s akár 312 dollárra is felszökhet, ha az üzemanyagok ára magas marad. A Troika korábban azt prognosztizálta, hogy a Gazprom 2008-ban átlagosan 250 dollár körüli árat fog felszámolni európai ügyfeleinek. Az elemzők emlékeztettek arra, az üzemanyagárak augusztusban 43 százalékkal voltak magasabbak, mint decemberben, miközben a Brent nyersolaj ára 16 százalékkal ment fel ugyanezen időszakban. A Gazprom a földgázexport árát az üzemanyagok és egyéb finomított termékek ára alapján alakítja ki, általában hat–kilenc hónapos időeltolódással. Az orosz földgáz-monopóliumnál nem kommentálták az elemzői véleményeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.