Bukás az amerikai szerepvállalás Irakban

Az amerikai közvélemény többsége bukásnak tartja az Egyesült Államok iraki szerepvállalását egy tegnap ismertetett felmérés szerint. Eközben több vezető republikánus szenátor kétkedve fogadta kedden az amerikai kongresszusban az iraki helyzetjelentést, amely sikerekről számolt be.

Hírösszefoglaló
2007. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint az AP/Ipsos közvélemény-kutatásából kiderül, az amerikaiak 59 százaléka, köztük sok republikánus elkötelezettségű szavazó úgy látja, hogy az iraki háború részleges vagy teljes kudarcként fog bevonulni a történelembe. A CNN hírtelevízió kiemelte: a szondázás adatai ellentmondanak annak a „ragyogó képnek”, amelyet David Petraeus tábornok, az iraki amerikai haderő főparancsnoka festett helyzetjelentésében a csapaterősítési taktika sikereiről.
Kétkedve fogadta több vezető republikánus szenátor is az amerikai kongresszusban kedden az iraki helyzetjelentést, amelynek készítői George Bush elnök csapaterősítési taktikájának sikeréről, a politikai megbékélés lehetőségéről beszéltek. „Meddig kell még vérünket és pénzünket adnunk abban az ütemben, ahogy most tesszük, és mi végre?” – fakadt ki Chuck Hagel kormánypárti szenátor, aki támogatja a csapatkivonási menetrend kijelölését célzó demokrata kezdeményezést. Richard Lugar, a szenátus külügyi bizottságának rangidős republikánus párti tagja kétségét fejezte ki, hogy az idő, vagyis a háború folytatódása a mostaninál több eredményt hozna. David Petraeus tábornok az előző napi képviselőházi beszámoló után a szenátusban is elmondta: jövő nyárra elképzelhető a csapatlétszám 130 ezer főre csökkentése. Ryan Crocker bagdadi amerikai nagykövet úgy fogalmazott, hogy a politikai megbékélés sikere nem garantált, de elérhetőnek tűnik.
A bagdadi kormány üdvözölte kedden a régóta várt helyzetjelentését. Az iraki vezetés egyúttal ígéretet tett arra, hogy rövidesen csökkenteni lehet az Egyesült Államok vezette nemzetközi erők szerepét, harci műveleteit az országban. „Azzal számolunk, hogy már a közeljövőben kevésbé leszünk ráutalva a többnemzetiségű erők részvételére a közvetlen harci műveletekben” – mondta keddi sajtóértekezletén Muaffak ar-Rubai, a kormány nemzetbiztonsági tanácsadója az amerikai helyzetjelentésre adott hivatalos iraki reagálásként.
Közben az amerikai erők megöltek kilenc embert egy tegnapi rajtaütés során a bagdadi Szadrvárosban – közölték maguk az amerikaiak. Az iraki rendőrség és szemtanúk szerint a támadásban csak hárman haltak meg, viszont mind polgári személyek, és megsebesült további nyolc ember a főváros legszegényebb, két és fél millió lakosú negyedében. A negyed egyik lakosa szerint egy tizenéves fiú is a halálos áldozatok között van: fejbe lőtték, amikor kinyitotta házuk ajtaját, hogy megnézze, mi történik az utcán – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.