Az Országos Mentőszolgálat gazdasági helyzete volt a téma az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tegnapi ülésén. Gál Ilona, az egészségügyi tárca szakállamtitkára beszámolt arról, hogy a mentés és a betegszállítás szétválasztása tavaly augusztusban elkezdődött, és az első fél év adatai alapján az OMSZ a betegszállítások csak mintegy 0,3 százalékát végzi, 4 százalék alatti a betegkísérővel történő szállítás és 90 százalékos a szakkísérettel történő szállítás. A szakállamtitkár hozzátette: a mentőszolgálat 1,5 milliárd forintos hiánya az elmúlt 3-4 év gazdálkodását „tükrözi”. Kiderült, a kétmilliárd forintos segítséget az egészségügyi tárca nem a mentőszolgálat konszolidációjára szánja, hanem a működésre adják, továbbá jövőre – a Pénzügyminisztériummal egyeztetve – további 550 millió forintot kap a szervezet, és 165 fővel növekedne a mentőszolgálat létszáma.
Göndöcs Zsigmond, az OMSZ főigazgatója elmondta: a múlt évben elhatározott tízszázalékos létszámleépítésből ténylegesen 6,5 százalék valósult meg, amelyet két lépcsőben hajtottak végre. Négyszázötvenkét álláshely szűnt meg, ebből valójában 75 embert küldtek el, a többi a be nem töltött státus megszüntetése volt. A főigazgató hozzátette: nagy a fluktuáció a mentőszolgálatnál, valamint sok a betöltetlen álláshely, ami a kevés bérezésre vezethető vissza. Göndöcs Zsigmond képviselői kérdésekre válaszolva elmondta: az OMSZ kénytelen volt olyan betegszállítási feladatokat is elvégezni, amelyek nem tartoztak az alapfeladatai közé, mert ha ezeket nem teljesítették volna, még nagyobb lenne a szolgálat hiánya. Megjegyezte: attól, hogy a betegszállítási tevékenységet „kiszervezik”, még nem lesz olcsóbb a mentés. Kitért arra, hogy az áprilisi intézményi átalakítást követően nőttek az úgynevezett betegutak, és amivel az OMSZ nem számolt, az a kórházon belüli betegszállítás megnövekedése volt. A főigazgató megjegyezte: tavaly június óta havi 100 millió forinttal csökkent az OMSZ bevétele, azonban a feladatok nem csökkentek.
Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa közben sajtótájékoztatón kijelentette, az OMSZ-nek szánt kétmilliárd forintot az Országos Mentőszolgálatnak azonnal meg kell kapnia. Az ellenzéki politikus elmondta, az SZDSZ-es vezetésű egészségügyi tárca „feltételhez szabja” a pénz odaadását, ez a feltétel pedig a 2006. évi zárszámadási törvény elfogadása, ami a legjobb esetben is novemberben történik meg, azonban erre a pénzre a mentőszolgálatnak nagy szüksége van, és arra kéri a kormányt, ezt vegye figyelembe.
Ez nagyot szólna: ilyen csapattársa még nem volt Sallai Rolandnak!
