Az MSZP–SZDSZ-es koalíció az önkormányzat maradék értékpapírjai közül hét cég részvényei, közöttük az Elmű minimálárának meghatározásával gyakorlatilag elindította az értékesítési folyamatot, amelynek végén, még az idén csaknem 18 milliárd forintos bevétellel számolnak. Néhány nappal ezelőtt még több mint 20 milliárdos volt a terv, ám a balliberális többség csaknem húsz százalékkal csökkentette a részvények értékét. A városvezetés arra hivatkozott, hogy a közszolgáltató cégek egy törvény alapján 9 milliárd forintot kötelesek befizetni az államkaszszába, valamint az augusztusi amerikai tőzsdei zuhanás jelentősen befolyásolta a hazai árfolyamokat is. Hiába javasolta a fővárosi pénzügyi és közbeszerzési bizottság, hogy a legjelentősebb, az Elmű Zrt.-ben birtokolt 10 százaléknyi részvénycsomag értékesítési minimálára
31 950 forint legyen, a testület elnöke, az MSZP-s Tüttő Kata szembeszállt a korábbi döntéssel, és végül 25 ezer forintban határozták meg azt.
– A vagyon elherdálása zajlik, és úgy tűnik, nagy bajban van az önkormányzat – hangsúlyozta Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi frakcióvezetője. Szerinte az árfolyamesés önmagában nem indokolja, hogy 3,5 milliárd forintot kidobjanak az ablakon. Az ellenzéki politikus végzetes hibának tartja a maradék önkormányzati vagyon kiárusítását. Emlékeztetett: e hónapban várhatóan a Főgáz-részvények eladásáról is döntenek majd; az ügyletből további 40-60 milliárd forintot kasszírozhatnak. Elmondta: mivel az elfogadott határozati javaslat alapján a továbbiakban a főpolgármester dönt az értékesítés folyamatáról, a privatizáció visszafordíthatatlan.
Bagdy hiába javasolta, hogy a csomagból vegyék ki az Elmű stratégiai papírjait, Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes szerint a költségvetésnek szüksége van a bevételre.
A döntést különös hallgatás övezi, ugyanis arról a közgyűlés napján sem a főváros hivatalos internetes honlapja, sem a Magyar Távirati Iroda nem számolt be, igaz, az előterjesztés vitájára a városvezetés külön kérésére a tanácskozás végén, az esti órákban került sor.
– Demszky Gábor immár a családi ezüstöt dobja piacra, hogy a pénzt számolatlanul dobhassa a metróalagútba – utalt Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője arra, hogy a privatizációs pénzt várhatóan felemészti majd a négyes metró továbbra is bizonytalan finanszírozású beruházása. Utóbbi állítást erősíti, hogy Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes kijelentette: egyelőre titkos a metróberuházás költség-haszon-elemzése, azt csak az uniós pályázat várhatóan szeptember végi, október eleji elbírálása után hozzák nyilvánosságra. – Nem akarjuk negatívan befolyásolni a döntést – tette hozzá sokat sejtetően.
Lemondták Lakatos Márk előadásait a pedofilbotránya miatt