Már három délszláv rivális

Montenegró, e függetlenségét 2006-ban elnyerő, 14 ezer négyzetkilométer alapterületű, 616 ezer lakost számláló állam valószínűleg soha semmilyen tekintetben nem lesz nagyhatalom. Kivéve a vízilabdát, de abban máris az. Ennek bizonyítékaként a nemzeti csapat megnyerte Pozsonyban a vasárnap véget érő európai olimpiai selejtezőt, így Magyarország, Horvátország, Szerbia, Spanyolország és az Egyesült Államok után hatodikként harcolta ki a pekingi indulási jogot. A téma számunkra persze annyiban érdekes, amennyiben minket érint: a magyar válogatottat az athéni diadal óta világversenyen csupán a szerb és a horvát vetélytárs győzte le, és az eddigi két délszláv ellenfél mellett most itt a harmadik. A jelek szerint ráadásul semmivel nem gyengébb azoknál.

2007. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Montenegró pólósai azután léptek le a nemzetközi porondról, hogy 2006 júniusában Budapesten, természetesen még a szerbekkel közös csapatot alkotva, megnyerték a Világkupát. Bár a két nemzet addigra már különvált, a 2006. szeptemberi belgrádi Európa-bajnokságon még együtt indulhattak volna, ám a tengermellékiek nem kértek a közös dicsőségből, hanem hajszolni kezdték a magukét. Túl sokat azonban nem kellett várniuk, hogy visszatérjenek a nemzetközi elitbe: a Világliga 2007. júliusi selejtezőjében megelőzték az olaszokat, és hosszabbításra kényszerítették a szerbeket, a múlt héten pedig Pozsonyban elsőként zárták az európai olimpiai selejtezőt.
Nem is akárhogyan. Az előcsatározások során többek között 12-8-ra verték az olaszokat, 9-5-re a görögöket, 15-5-re a hollandokat, az elődöntőben 12-5-re az oroszokat, a fináléban pedig 9-8-ra a románokat. Utóbbi meccsen már nem is a győzelmük, hanem annak egygólos volta tűnt meglepetésnek. Attól persze, hogy a formáció új, annak tagjai még nem azok: Radics kapus, Zlokovics, Jokics, Gojkovics és M. Janovics részese volt a 2005-ös vb- és a 2006-os Vk-diadalnak, ráadásul a szerb–montenegrói szövetségi kapitányi tisztet is Petar Porobics látta el. Így már nem is akkora szenzáció a pozsonyi elsőség, sőt mint Dejan Adzsicstól, a nemzeti vízilabda-szövetség főtitkárától tegnapi telefonbeszélgetésünkkor megtudtuk, számukra inkább papírforma:
– Esélyesnek tartottuk magunkat, mert amellett, hogy vannak klasszis játékosaink, alaposan fel is készültünk. Három hónapot tölthetett együtt a válogatott, részben azért is, mert a hazai bajnoksággal gondjaink adódnak. Ugyanis csak három komoly klubbal rendelkezünk, a Jadran Herceg Novival, a Kotorral és a Budvával, és mellettük még létezik három nem igazán komoly. Pozsonyban bebizonyosodott, hogy bárkit legyőzhetünk, és ez az olimpiára is érvényes, de a döntőben az is kiderült, hogy ebben a felállásban még kevés a nemzetközi tapasztalatunk. Óriási volt a tét, mert a világselejtezőből már nagyon nehéz lesz kijutni az olimpiára, így viszont mi máris ott vagyunk Pekingben.
Ugyanezt nem mondhatják el magukról az olaszok, a görögök, az oroszok, a románok és a németek, ők jövő márciusban Nagyváradon marakodnak majd a még szabad három kvótáért. Adzsics úgy véli, közülük a románok a legesélyesebbek, és ezzel az első hallásra meghökkentő véleménnyel nincs is okunk vitatkozni. Hisz ők csak egy góllal kaptak ki Montenegrótól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.