Hazaérkezése után kis idővel már ki is toloncolták Szaúd-Arábiába Navaz Sarif egykori pakisztáni kormányfőt, jelentették hírügynökségek. Sarif hétévi külföldi száműzetés után Londonból érkezett repülőn Iszlámábádba, ahol korrupciós vádak alapján azonnal őrizetbe vették, helikopteren elvitték a repülőtérről, majd kitoloncolták: felszállították őt a pakisztáni légitársaság Dzsiddába tartó gépére. A politikus a sivatagi királyságban töltötte az elmúlt éveket, és Rijád kifejezett kérése ellenére próbált hazatérni.
Mielőtt vasárnap elindult Londonból, a volt kormányfő figyelmeztetett: lehetséges, hogy Pakisztánba érkezésekor megpróbálják őt letartóztatni vagy kitoloncolni. Azt tervezte, hogy leszállása után autókonvoj fogja átszállítani főhadiszállására, Lahore városába, ahol a hazatérő megmentőt fogják ünnepelni a személyében. Érkezését megelőzően összetűzések robbantak ki a repülőtérnél az ellenzéki vezető hívei és a biztonsági erők között.
Sarif hatalmát a jelenlegi tábornok-elnök, Pervez Musarraf döntötte meg puccsal 1999-ben. Az államcsíny után sikkasztás, adócsalás és hazaárulás vádjával Sarifot életfogytig tartó börtönre ítélték, ám ő végül száműzetésbe menekült. Sarif nemrégiben közölte, hogy indulni szándékozik a következő parlamenti választásokon pártja, a Pakisztáni Muzulmán Liga-Navaz élén, amely Musarraf pártjából, a Pakisztáni Muzulmán Ligából (PML) vált ki.
Sarifnak a pakisztáni legfelsőbb bíróság engedélyezte a visszatérést. Az EU külkapcsolati szóvivője, Christiane Hohmann felszólította Iszlámábádot, hogy tartsa tiszteletben a döntést. Gordon Johndroe, a Fehér Ház szóvivője bejelentette, az Egyesült Államok „pakisztáni belügynek” tekinti a kiutasítást.
Előre megvan az ítélet a Trump-kormányzat elleni perben?
