Szerinte Magyarországon nincs fasisztaveszély (Gyurcsány Ferenc véleménye szerint van – a szerk.), a radikális jobboldal azonban jelen van, ám az sok európai országban erősebb, mint nálunk. A köztársasági elnök elutasította a félelemmel való manipulációt, bár megérti azokat, akikben bizonyos jelenségek félelmet keltenek. Ezért az Árpád-sávos zászló használatának mellőzésére szólított fel. Világossá tette, hogy nem híve a szabadságjogok korlátozásának. – Az alkotmányosság nem tűri az erőszakot – utalt az államfő a tavaly őszi zavargásokra. A jogállam próbájának nevezte az október 23-i a „megrendítően súlyos” rendőri jogsértések kivizsgálását. Szerinte félő, hogy a legtöbb elkövető büntetlen, az ismert vezetők felelőssége pedig tisztázatlan marad. – S mi marad a végén? A kitüntetések – fogalmazott.
Orbán Viktor, a Fidesz–KDNP frakciószövetség elnöke megköszönve Sólyom László szavait azt hangsúlyozta, hogy az általa vezetett politikai erő a törvényesség, a rend és alkotmányosság oldalán áll. (A két ellenzéki frakció tegnap jelezte: támogatják Szabó Mátét, az elnök ombudsmanjelöltjét.) Lendvai Ildikó (MSZP) viszont nem titkolta, hogy csalódást is keltett benne az államfő beszéde; szerinte igenis nagy veszélyt jelentenek a szélsőséges erők.
Rend, szabadság, felelősség – ezen, hét végi nyilatkozataiból már ismerős fogalmak köré építette egyórás napirend előtti felszólalását Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök ezúttal 48 pontban foglalta össze a kormánya előtt álló teendőket. – Hol van a rend? Hol az állami felelősségvállalás? – kérdezett vissza Navracsics Tibor (Fidesz), aki szerint ma Magyarország nem erős, amit a rendkívül alacsony gazdasági növekedés is jelez. Kóka János (SZDSZ) sürgette a kormányt, hogy mielőbb döntsön az érdemi reformlépésekről.
A parlamentben tegnap Kovács Tamás legfőbb ügyész egy kérdésre válaszolva bejelentette: ügyészi vizsgálat folyik a Magyar Gárda tevékenységével kapcsolatban. A képviselők késő este név szerinti szavazással, a koalíciós többség voksaival elfogadták a kormány által ismét benyújtott vagyontörvényt. Az egyszer már elfogadott jogszabályt Sólyom László visszaküldte a parlamentnek; az most hatályba lép, mert az államfőnek alá kell írnia az egy ponton módosított törvényt.
A maradék állami vagyon kiárusítását lehetővé tevő jogszabály elfogadása ellen ezrek tüntettek a Parlament előtt.
Továbbiak a 2–3., vezércikk a 7. oldalon
Napi keresztrejtvény
