Olyan kistérségeket sorolt át június 18-án a parlamenti MSZP–SZDSZ-es többség, amelyek nem kérték azt – ismerte el tegnap Jauernik István, az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának szocialista elnöke, aki egyetértett a köztársasági elnökkel abban, hogy a kormány-előterjesztést módosító MSZP-s képviselői javaslat elfogadása jogellenes helyzetet alakított ki Békés, illetve Hajdú-Bihar megyében.
Kovács Zoltán (Fidesz), a bizottság alelnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a kormánypárti többség egy „zsíros pofonnal”, erőből akarta átírni a demokrácia szabályait. Hozzátette: kétarcú a koalíció, ugyanis a bizottsági üléseken még a kormányjavaslatot támogatták, a végszavazásnál pedig a törvénysértő módosítást.
A tegnapi tanácskozáson komoly vita alakult ki arról, hogy egy parlamenti képviselő akár törvényjavaslatot is benyújthat, de joga van-e javaslatával törvényt sérteni. Kovács Zoltán szerint egyértelmű, hogy nem, a szocialista bizottsági elnök szerint viszont erről máskor kell alkotmányjogi vitát folytatni. A testület végül egyhangúlag támogatta a törvényesség helyreállítását, és azzal egyetértett a nem sokkal később tanácskozó alkotmányügyi bizottság is.
Ismeretes, az önkormányzati tárca javaslatára a kormány módosító javaslatot terjesztett a parlament elé a kistérségi társulásokról szóló törvényhez, bővítve és átalakítva a meglévő kistérségeket, és amelyet a nyár elején valamennyi bizottság támogatott, azonban a zárószavazásnál két MSZP-s képviselő, az addig ismeretlen Nagy László és Hajdu Attila javaslatát fogadta el a koalíciós többség a saját kormányával szemben. Az így megszavazott jogszabály papíron megszüntette a Békés megyében már a kilencvenes években megalakult, 11 településből álló Sarkadi kistérséget, a Hajdú-Bihar megyei Bocskaikertet pedig a most létrejövő Debreceni kistérséghez sorolta annak ellenére, hogy egyetlen érintett település sem kérte a változtatást. A döntések nagy felháborodást okoztak (lásd cikkünket), a sarkadiak többezres tüntetést szerveztek és a köztársasági elnökhöz fordultak az ügyben. Sólyom László az elfogadott törvénysértő indítványok, különösen Békés megye átszabása miatt a jogszabályt július 3-án megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek, arról a képviselők a nyári szünet utáni első plenáris ülésen, jövő hétfőn döntenek.
Kósa Lajos országgyűlési képviselő, Debrecen polgármestere közölte: a törvénysértő indítványt tevő szocialista Hajdu Attila is elismerte a tévedését, és így végre megalakulhat az ország utolsó kistérsége a megyeszékhely körül.
Tóth Imre, Sarkad fideszes polgármestere, a kistérség elnöke a tegnapi bizottsági határozatokra reagálva elmondta: örvendetes, ha az MSZP visszatér a törvényesség útjára, ám félő, hogy a kormánypárt pálfordulása ismét csak színjáték. – Komoly politikai és pénzügyi érdekek húzódnak a háttérben, amelyek mögött Békés megyei szocialista politikusok állnak. A jogsértő döntéssel egyértelműen az MSZP-s irányítású Szeghalmi és Gyulai kistérségek járnának jól. Ők a Sarkad környéki települések „elrablásával” akarták javítani működésüket, és mivel jelenleg nem számítanak hátrányos helyzetű kistérségnek, rátették volna kezüket a fejlesztésekre, a 120 milliárd forintos keretösszegű uniós támogatásokra, amelyekből egy-egy társulás átlagosan csaknem 4 milliárdot kaphat.
Hegedűs Barbara, új országgyűlési képviselő: Hálás vagyok a megtiszteltetésért