Újabb szerződést titkolnak a tárcák?

Úgy tűnik, a vitatható szerződéseket továbbra sem szívesen hozzák nyilvánosságra a minisztériumok. Nincs ez másként a Microsoft-programok licencszerződéseivel sem, amiket még korábban a Belügyminisztérium, valamint az Informatikai és Hírközlési Minisztérium kötött.

Dékány Lóránt
2007. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a világ legnagyobb programfejlesztőjével, a Microsofttal kötött szoftverfelhasználási szerződések évente több száz millió forintot vesznek ki a minisztériumok – és ezáltal a költségvetés – zsebéből, azok mégsem minősülnek közérdekű adatoknak. Legalábbis ez a Gazdasági és Közlekedési (GKM), valamint az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) álláspontja.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil jogvédő egyesület még 2006-ban fordult a két illetékes tárcához a szerződések nyilvánossá tétele érdekében, ám a kormányszervek megtagadták ezek kiadását. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos több helyen is aggályosnak találta a minisztériumok eljárását. Amint az ombudsman állásfoglalásában írja, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) – amelynek tevékenysége jelenleg a GKM alá tartozik – által kötött licencszerződés kimondja, hogy a tárca az információkat szigorúan bizalmasan kezeli, ennek megsértése esetén pedig a Microsoft bármely országban pert indíthat a magyar állam ellen. Mindez pedig Péterfalvi szerint azt is jelenti, hogy a közérdekű adatok nyilvánosságához fűződő alkotmányos jogot egy nemzetközi magánjogi szerződés korlátozza, sőt érvényesülését kifejezetten ellehetetleníti, ami különösen aggályos.
A Belügyminisztérium (BM) és a Getronics közötti hasonló jellegű megállapodásokból ugyan néhány adatot az IRM – mint a BM egyik utódja – már hozzáférhetővé tett a TASZ számára, ám az ombudsman úgy látja, a nyilvános információk köre ennél bővebb. Péterfalvi szerint ez lenne a helyes eljárás, ha a TASZ megkaphatná a teljes szerződés másolatát úgy, hogy a valóban üzleti titoknak minősülő részeket olvashatatlanná teszik.
– A jogvédő szervezet meglepve tapasztalja, hogy a minisztériumok semmibe veszik az ombudsman állásfoglalását és a közérdekű adatok nyilvánosságára vonatkozó törvényi rendelkezéseket, valamint aggályosnak tartja, hogy ilyen hatalmas összegű közpénzből kötött szerződések nyilvánosságát nem biztosítják – áll a TASZ közleményében. A két minisztériumot lapzártáig nem tudtuk elérni.
Valóban nem kis összegekről van szó, hiszen például a Tisztaszoftver-program – amelynek kereteit még 2004-ben az IHM fektette le a Microsofttal – évente 850 millió forintjába kerül az államnak. Ez egyébként arra szolgál, hogy a közoktatási intézmények ingyen használhassanak bizonyos számítógépes programokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.