Vita a globális felmelegedésről

Jóllehet Václav Klaus cseh államfő jelenlegi mandátuma a jövő év elején jár le, a cseh politikai küzdőtér szereplőit már most behatóan foglalkoztatja újraválasztásának, illetve újabb köztársaságielnök-jelöltek keresésének a kérdése.

Somogyi Mátyás
2007. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A polgári demokraták (ODS) számára meglepő fejlemény, hogy a koalíciós partner, a Kereszténydemokrata Unió – Csehszlovák Néppárt nem Klaust, hanem Petr Pithartot, a szenátus jelenlegi alelnökét jelölné az államfői tisztségre. Az ellenzéki szociáldemokraták, miután több személyiség nevét is meglebegtették államfőjelöltként (köztük Jirí Dienstbier exkülügyminisztert és Jan Svejnar közgazdászt), kedden már Václav Paces génkutatót, a Cseh Tudományos Akadémia elnökét állították csatasorba. Mindeközben a koalíciós kereszténydemokrata–néppártiak vezető testületében éles véleménykülönbség alakult ki az államfőjelölés kérdésében. Míg Jirí Cunek pártelnök Paroubekkal titokban tárgyalt egy Klausszal szembeni jelöltről, addig a párt több frontembere kinyilvánította: a legszívesebben ismét Václav Klaust, esetleg Pithartot szeretné látni a prágai várban. Pithart személye azonban a szociáldemokrata képviselők egy csoportja számára elfogadhatatlan.
Az ODS, illetve Klaus esélyeinek szemszögéből nézve zavaró mozzanat a koalíciós Zöldek Pártja elnöke, Martin Bursík kormányfőhelyettes és Václav Klaus közti nézetkülönbség környezetvédelmi kérdésekben. Klaus a The Heartland Institute nonprofit szervezet kezdeményezésére az ENSZ-ben tartandó, a klímaváltozással foglalkozó konferencián mond beszédet, amelyben Al Gore amerikai exalelnökkel vitázva állítólag „lerántja a leplet a globális felmelegedés mítoszairól”. Václav Klaus korábban élesen bírálta a környezetvédő mozgalmakat, s nemrégiben azt is kijelentette, hogy ő a mai világban „semmiféle környezetrombolást” nem lát. „A kommunizmust a becsvágyó környezetvédelem veszélye váltotta fel” – fejtette ki korábban Klaus, aki szerint a környezet védelme egy új vallásnak tekinthető. Bursík szerint Klaus álláspontja cseh érdekeket veszélyeztethet, például azt, hogy Csehországot a 2008–2009-es évekre a Biztonsági Tanács nem állandó tagjává választják meg. Az óceánokkal körülvett, és a globális felmelegedés hatásaival már most szembesülő szigetországok Klaus álláspontjának ismeretében megtorpedózhatnák Csehország nem állandó BT-tagságát. Klaus Bursíknak azt válaszolta, hogy a szóban forgó konferencia – amelyre az ENSZ főtitkárától kapott meghívást – nem tárcavezetők szakmai értekezlete, hanem a tagországok legfelsőbb vezetőinek találkozója, ahol nem hoznak semmilyen jövőbeni kötelezettségeket Csehország számára, hozzáfűzve, hogy a cseh kormánynak ügyelnie kellene arra, milyen nézeteket prezentál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.