Zászlók és táborok

Tihanyi Örs
2007. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hány a tábor, hány a zászló? A fenti kérdés nemegyszer elhangzott már a 2002-es választások utáni időszak óta, amikor Orbán Viktor meghirdette az egységes polgári oldal vízióját. Ha az elmúlt esztendőkben mindennapossá vált logikai rendszerben vizsgáljuk meg ezt a dilemmát, akkor az egy a tábor, egy a zászló jelszaváról kijelenthető, hogy a mai napig nem bizonyította be életképességét. Két elveszített parlamenti választás igazolja, hogy a Fidesz képtelen a teljes jobboldali egység megteremtésére. Az időnként felerősödő nemzeti radikális hangütés szétmorzsolta a legnagyobb ellenzéki párttól jobbra lévő erőket, ám eközben a centrumban rendre felerősödtek a mérsékelt konzervatívok, és egészen a tavalyi parlamenti választásokig az MSZP és az SZDSZ se rajtolt teljesen esélytelenül a középen lévő szavazókra. Ezért is vált permanens veszélyforrássá a Fidesz túlzott jobbratolódása, szól a közhellyé váló konklúzió, mert az itt elérhető választói bázis nagysága soha nem érte el azoknak a jobbközép érzelmű polgároknak a számát, akiket eközben elbizonytalanított a keményebb hang megütése. Nem beszélve azokról a szocialista és szabad demokrata párthívekről, akiknek rendre felerősítette az aktivitását a „fasizálódó” Fidesz rémképének a falra festése.
Történt azonban az előző egy-két esztendőben néhány olyan fejlemény, amely azt jelzi, hogy ez a csapdahelyzet már nem áll fenn olyan egyértelműen. Először is azt érdemes szemügyre venni, hogy amikor a Fidesz a centrumhoz közelítő mérsékelt politikai irányvonalat kezdte követni – például 2005 tavaszán, amikor a gazdaságpolitikai elképzelésekben már-már neokonzervatív jegyek mutatkoztak –, akkor elvileg a MIÉP vagy a Jobbik erősödésének kellett volna bekövetkeznie. Ám nem ez történt. A 2006-os országgyűlési választáson a két párt még szövetséget alkotva sem tudott a parlamenti küszöb közelébe (sem!) kerülni. Ennek aligha az volt az egyedüli oka, hogy a kampányban a Fidesz is keményebb hang megütésével próbálta a bázisát bővíteni.
Ugyanez jellemezte 2006 őszét, amikor az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése utáni tüntetéssorozat megszervezésével az addig elszigetelt radikális csoportok átmenetileg a belpolitika főáramába kerültek. Hiába kaptak azonban esélyt a Kossuth téri tüntetők szószólói, hogy nagyobb számú hívet toborozzanak maguk mögé, komolyabb politikai célokra rástartolva, a kormány ellen tiltakozók elsöprő többsége a Fidesz mögött maradt. A radikális jobboldal történetének leggyengébb választási eredményét produkálta az önkormányzati választásokon, többek között a Fővárosi Közgyűlésből is teljesen kiszorulva. Ez a tendencia azóta is folytatódik. Az október 23-i véres tömegoszlatás ugyanúgy nem befolyásolta számottevően a pártok közötti erőviszonyokat, mint a sorozatos megszorító intézkedések vagy legutóbb a Magyar Gárda megalakulása. A Fidesznek a közvélemény-kutató intézetek által a szocialistákkal szemben mért előnye tartóssá vált, miközben az SZDSZ és az MDF együttes támogatottsága a parlamenti választások óta egyszer sem érte el a tízszázalékos szintet. A nemzeti radikálisok népszerűségi indexe pedig változatlanul a nullához közelít.
A következő parlamenti választás még nagyon messze van, és a szocialisták talpraállási esélyeit korántsem szabad alábecsülni. A csalódott választópolgárokat ugyanakkor nem érdekli az a véget nem érő ideológiai háborúskodás, amelyik jelentéktelen szélsőséges mozgalmakat akar potenciális veszélyforrásként a közéleti viták kereszttüzébe helyezni. A Gyurcsány Ferenc által a magyar politikába bevitt és ott képviselt, hazug és gyűlöletkeltő politizálás olyan mértékben ábrándította ki magából a nyugodt és stabil életre áhítozó embereket, hogy lényegében másodlagossá vált, hogy a Fidesz éppen mitől nem határolódik el. A Dávid Ibolya vezette MDF szirénhangja jóformán senkit nem tudott magához édesgetni az eltelt egy esztendőben, és a radikális jobboldal gyorsan változó képződményei között sem akadt olyan, amelyik legalább a látszatát meg tudta volna teremteni egy komolyan vehető leendő parlamenti pártnak. Mivel az ellenzéki oldalon változatlanul a Fidesz az egyetlen kormányképes erő, így nem is meglepő, hogy a közelmúltban olyan felmérés is napvilágot látott, amelynek adatai szerint százezres nagyságrendben pártoltak át a szavazók a szocialistáktól az ellenzék vezető erejéhez.
Gyurcsány ugyan változatlanul hisz a politikai marketing mindenhatóságában – most éppen a ’48-ból nem akar engedni –, illetve továbbra is a végletekig erőlteti a társadalom köreiben félelmet és gyűlöletet gerjesztő hangvételt, ám ez annak ellenére eredménytelennek tűnik, hogy a Fidesz teljesítménye is változónak nevezhető. A másfél esztendeje még a csúcson lévő miniszterelnök hitelessége mára romokban hever, ráadásul a hatalom megszerzése érdekében semmilyen eszköztől sem visszariadó kormányzás súlyosan kompromittálta az MSZP és az SZDSZ becsületesebb politikusait is. A milliárdos üzletemberekből lett pártvezérek kalandorpolitikáját még hoszszú évekig nem fogja tudni kiheverni egyik koalíciós párt sem.
Az emberek eközben rendet és nyugalmat szeretnének. Az elsöprő többség számára a megélhetési lehetőségek megőrzése a legfontosabb. Ugyanez a többség nem akar olyan éles konfrontációba keveredni, amelyik veszélybe sodorná mindennapjainak a biztonságát. Mivel a magyar társadalom mára megtanulta a demokrácia játékszabályait, ezért az erőszakos hatalomátvételt, a szélsőségesen megosztó, militáns politizálást következetesen elutasítja. Az előbb említett játékszabályok értelmében ezért kvázi ügyvezető-válságkezelő kormányként tudomásul veszi a regnáló kabinetet. A koalíció mellett szimpatizálni akaró mozgalmak vagy tüntetések iránti, helyenként megalázóan csekély érdeklődés viszont azt jelzi, hogy a kisujját sem hajlandó azért mozdítani, hogy segítsen a szocialisták hatalmon maradásában.
A Fidesz helyesen tette, hogy a Magyar Gárda esetében nem esett bele a sehová nem vezető elhatárolódás csapdájába. Még helyesebben tenné, ha végre nem rutinszerű és erőtlen tiltakozó nyilatkozatokkal reagálna a folyamatosan rá irányuló sárdobálásra, hanem a kesztyűt felvéve szembesítené a minél szélesebb nyilvánosságot azzal a ténnyel, hogy milyen aljas és kétszínű politizálást folytat ma a demokrácia bajnokának szerepében tetszelgő MSZP. Valahogy úgy, ahogyan Sólyom László köztársasági elnök tette az Országgyűlés őszi ülésszakát megnyitó beszédében, ahol a szélsőjobboldali politizálás tipikus módszerének nevezte a 2002-ben elfogadott kedvezménytörvény elleni gyűlöletkeltést, amelynek köztudomásúan Gyurcsány Ferenc volt a szellemi atyja.
Szóval akkor hány a tábor, és hány a zászló? A válasz nyilvánvaló. Amennyiben valaki az ország sorsának jobbra fordulását akarja, akkor egyetlen tábor lehetséges, mégpedig a mielőbbi kormányváltóké. Aki az ellen cselekszik – akár úgy, hogy pincérpártként kiszolgálja az MSZP-t, vagy pedig azáltal, hogy meggondolatlanságával muníciót ad a piros szegfűs rágalomgyárnak –, az a koalíció hatalmon maradásáért dolgozik. Amelyik ellenzéki erő valóban a mélyreható változásokat akarja, az kizárólag az együttműködésben gondolkodik. A zászlók számán pedig fölösleges töprengeni, mert a választópolgárok maguktól meg fogják oldani a problémát, hogy hány párt lépje majd át a parlamenti küszöböt. Az általuk majdan meghozandó döntés világossá fogja tenni, hogy egypárti vagy koalíciós kormányt akarnak látni a sötét böszmeségek sötét évei után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.