Álvizsgálat Újbudán

Becslések szerint is 10-15 milliárd forintos haszontól esett el a XI. kerületi önkormányzat a Kopaszi-gát, illetve a Lágymányosi-öböl elherdálásával, ezért a Fidesz és a KDNP jogi lépéseket fontolgat. A múlt héten ülésező képviselő-testület MSZP–SZDSZ–MDF-es többsége hiába titkosította a Leisztinger-ügyben indított vizsgálat jelentését, felelősöket nem neveztek meg, sőt jelentős bevételről értekeztek, miközben a városrész jegyzője szerint az önkormányzat a vállalkozó érdekeit is védi.

2007. 10. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogászok vizsgálják, hogy az ellenzék milyen jogi lépéseket tegyen Újbuda legértékesebb területe, a Lágymányosi-öböl ingatlanhasznosítási ügyében – jelentette be Kupper András, a Fidesz újbudai frakcióvezetője, aki szerint az önkormányzat 17 éves története során egyedülálló a terület elherdálása. – A közpénzek, a közvagyon kezelésének ilyen módja nem maradhat következmények nélkül Molnár Gyula MSZP-s polgármester számára sem – tette hozzá az ellenzéki politikus. Kiemelte: bár a koalíció szerint teljesen felesleges volt az ügyben hónapokig tartó vizsgálat, amelynek jelentéséről a múlt héten zárt ülésen tárgyaltak, annyi azért kiderült, hogy a városrész vezetőinek van takargatnivalója.
– Ki a felelős a Lágymányosi-öböl projekttel megbízott cég jogalap nélküli, több tíz milliós adóelengedéséért? Terheli-e felelősség a polgármestert szerződések felhatalmazás nélküli aláírásáért? Mi indokolta az ingatlan fejlesztésére a Leisztinger Tamás MSZP közeli vállalkozóval 2003-ban közösen alakított cég, az Öböl XI. Kft. eredetileg 50 százalékos önkormányzati részének eladását, mekkora az elmaradt önkormányzati haszon? – ezekre a kérdésekre nemhogy válasz nem érkezett a kerületi képviselő-testület legutóbbi ülésén, de a balliberális városvezetés érinthetetlenségét biztosító MSZP–SZDSZ–MDF-es többség a privatizáció körülményeinek további tisztázását sem engedélyezte. A Fidesz kezdeményezésére „paritásos” alapon létrehozott, „ingatlanok hasznosítását vizsgáló, ideiglenes bizottság” jelentésének két változata közül végül azt fogadták el, amely többek között azt állapította meg, hogy az ügyben minden szabályosan történt, a polgármester pedig maradéktalanul végrehajtotta a testület céljait. A Fidesz nem vett részt a szavazáson, ugyanis az ügy tisztázását célzó javaslataikat, Molnár Gyula fegyelmi felelősségének megvizsgálását még csak szavazásra sem bocsátották.
Ismeretes, a szocialista polgármester négy éve 2005 végére ígért hatalmas szórakoztatónegyedet, vízi vidámparkot a Lágymányosi-öböl környékére, jelenleg mára mindössze egy félkész park és tucatnyi faház áll a Kopaszi-gáton. A korábban tisztán balliberális, jelenleg MSZP–SZDSZ–MDF-es többségű képviselő-testület a tulajdonában álló 36 hektáros területet apportálta a cégbe, amelyből 2003 végén 25 százaléknyi részt már kivásárolt Leisztinger, és tavaly decemberben az MSZP– SZDSZ–MDF vezette testület 24 százalékot értékesített pályázat nélkül, összesen 1,8 milliárd forintért.
Kupper András szerint az, hogy törzstőkeemeléssel és az önkormányzati tulajdon fokozatos kivásárlásával Leisztinger Tamás döntő tulajdoni hányadot szerzett, majd 75 százaléknyi, könyv szerint mintegy 4,3 milliárd forint értékű üzletrészét 25 milliárd forint körüli vételáron értékesítette, felvetheti a hűtlen kezelés gyanúját is.
Kérdésünkre Molnár Gyula többször is azt nyilatkozta, és szerinte az elfogadott „vizsgálati eredmény” is megerősítette, hogy az önkormányzat „a szindikátusi szerződésben biztosított összeget is meghaladó bevételre tett szert. Ugyanakkor a testület napirendi vitájában a titkosítás, a zárt ülés indokaként Filipsz Andrea jegyző kijelentette: „a szerződésben szereplő cégek üzleti érdekeit is védeni kell”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.