Csak tavasszal lesz „helyzet”

Végre sikerült egy asztalhoz ültetni Fábiánné Rozsnyói Katalint és Janics Natasát. A tegnapi egyeztetésnek, amelyen az edzőnő és a kétszeres olimpiai bajnok kajakoson kívül a korábbi páros társ, Kovács Katalin, Baráth Etele, a szövetség elnöke, Angyal Zoltán szövetségi kapitány, Fábián László, a feleségét edzőként is segítő, szintén korábbi ötkarikás aranyérmes, Vécsi Viktor, Janics új (egyben a világbajnok kenus, Vajda Attila) trénere, Petrovics Kálmán, a Démász-Szeged igazgatója is részt vett, ez a legfontosabb hozadéka. Fábiánné tegnapi bejelentésére, miszerint ő nem tiltja meg, hogy újra összeálljon a Kovács, Janics páros, de nem is készíti fel az olimpiára, még mindenki aludhat eleget – egészen tavaszig.

2007. 10. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hónapokon át lázban tartotta a sportszerető közvéleményt, mi lesz a Fábiánné–Janics-perpatvar vége, képes lesz-e a kétszeres olimpiai bajnoknő egyedül is kijutni a pekingi olimpiára, összeülhet-e még a Kovács, Janics kettős? Az edzőnő és a vele szakított tanítványa vitájában kétségtelenül előbbi volt hangosabb, ő igyekezett irányt szabni az eseményeknek, ám a végeredmény egészen múlt péntekig csak helybenjárás volt. Utólag kijelenthetjük, Fábiánné kezében volt a döntés, mint ahogy az értelmetlen torzsalkodásnak is ő maga vetett véget. Bejelentette, hajlandó visszafogadni Janicsot, de ha a kétszeres olimpiai bajnoknő továbbra is külön kíván készülni, akkor sem ellenzi, hogy Kovács Katalin összeüljön vele.
Ez a lényeg, a többi csak porhintés. Ezt az alkut, ha úgy alakulnak, az eredmények önmaguktól is kikényszerítenék jövő tavasszal. A kajak-kenuban ugyanis szerencsére elsősorban a teljesítmények döntenek.
Csupán néhány példa a közelmúltból. 1987-ben a Csipes Ferenc, Fidel László kajak kettes, valamint a Csipes, Fidel, Gyulay Zsolt, Kovács Zoltán négyes is világbajnok lett. Látszatra semmi sem indokolta, hogy az olimpia előtt változtassanak eme felállásokon. Fidelnek és Kovácsnak a tavaszi vízre szálláskor azonban gondjaik támadtak a sportágba akkor betört és nálunk is először alkalmazott winglapáttal: az olimpián már a Csipes, Ábrahám, illetve Csipes, Hódosi, Gyulay, Ábrahám egységek indultak. Amikor a formaváltozás úgy indokolta, három év múlva Fidel ugyanilyen természetességgel ült vissza a kvartettbe Hódosi helyére. (1992-ben azonban neki már nem adatott meg, hogy olimpiai bajnok legyen.)
Mára az is feledésbe merült, hogy 2000-ben Kammerer Zoltán és Storcz Botond egy héttel a második válogató előtt talált egymásra, az elsőn Kammerer Ádám Attilával, Storcz pedig Horváth Gáborral versenyzett. Az sem volt rossz döntés, a végeredmény: két aranyérem Sydneyben.
De talán elegendő lenne felidézni, hogy Kovács és Janics is csak a második hazai felmérő előtt egy héttel próbálta ki: mi lenne, ha párosban is rajthoz állnának.
Nincs értelme többoldalas válogatási elveket, szabályzatot fogalmazni. Ha a két klasszis ugyanúgy utcahosszal jobb lesz hazai riválisainál, mint négy éve, akkor minden viszály dacára muszáj összeültetni őket, tilos mesterséges pótegységekkel kísérletezni. Ha viszont kikapnak, akkor csak a múltjuk miatt nem élvezhetnek kedvezményt.
Egész egyszerűen: győzzön a jobb!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.