Harmincöt hársfa

k ö n y v e s h á z

Major Anita
2007. 10. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma is csodáljuk karcsúságát, hajkoronáját, s szívesen kipróbálnánk titkos szépségreceptjeit. A divatos, modern nő, Sisi újra és újra a figyelem középpontjába kerül. A Kossuth Kiadó Erzsébet királyné emlékezete képeslapokon címmel megjelent impozáns kötetét több kerek évforduló is életre hívhatta: Wittelsbach Erzsébet 170 esztendővel ezelőtt született Münchenben, uralkodó férjével, Ferenc Józseffel épp 150 éve látogatott először Magyarországra, és 140 esztendeje koronázták magyar királynévá a budai Nagyboldogasszony-templomban. Magyarország „védangyalát” már életében legendák övezték, tragikus halála után pedig valóságos kultusz bontakozott ki körülötte, amelyet eddig el nem törölt (az 1950-es évek „igyekezete” sem), legfeljebb koptatott az idő. A „megdicsőült királyné” tiszteletére meggyilkolása után két hónappal, 1898. novemberben „Erzsébet királyné emlékfák” ültetését rendelte el a földművelésügyi miniszter, s 1899 júliusáig „2 787 413 Erzsébet-emlékfa, -cserje és -bokor vert gyökeret a magyar földben”. Természetszeretetét források, ligetek, parkok, fasorok, utazási vágyát szállodák, vendéglők, utcák, terek, hidak neve tükrözi, a szegények, elesettek iránti jóindulatát kórházak, szanatóriumok, árvaházak örökítik meg. Gőzhajó, -malom, -fürdő, sóbánya, kávéház, pince, söröző, tudományegyetem, nőiskola, kisdedóvó intézet viselte-viseli nevét – úgy tűnik, nincs még egy történelmi személyiségünk, akinek jelenléte ilyen gazdag volna a mindennapi életben, mint a kiegyezés nagyasszonyának. A XX. század első évtizedének szoborállítási lázáról nem beszélve!
Ugyanilyen töretlen népszerűségnek örvendenek a képes levelezőlapok (egy-egy régi darab hihetetlen összegekért cserél gazdát az aukciókon), amelyek aranykorukat a XIX–XX. század fordulóján élték. Minden jelentős eseményt (hadgyakorlat, iparkiállítás, közintézmény megnyitása, szoboravatás, természeti katasztrófa) megörökítettek képeslapon. Maga I. Ferenc József is gyűjtötte őket: több mint kétszázezer darabbal rendelkezett. Erzsébet halála után szinte új korszak kezdődött a magyar képeslapkiadásban: sorra jelentek meg az emlékhelyeket ábrázoló lapok.
A Kossuth Kiadó albuma 235 számozott képeslapon mutatja be olykor érdekes információkat is tartalmazó képszövegekkel, hogy az ábrázolt helység, épület, tárgy hogyan kötődik Erzsébethez. Tudtuk-e például azt, amit egy képeslap büszkén hirdetett 1903-ban, hogy a kecses budapesti Duna-híd akkor a legnagyobb fesztávolságú volt a világon („Niagara-híd 258 méter – Erzsébet híd 290 méter”)? A kötet összeállítói a jobb áttekinthetőségért külön közlik a fővárosi lapokat, majd a városok betűrendjében (a megyéket feltüntetve) következik a „vidéki” anyag. A könyv végén képjegyzéket találhatunk, amely a gyűjtők, kutatók számára is értékes, pontos adatokkal szolgál. A szerzők egyszer-egyszer humorukat is megcsillogtatják, megtörve a néhol unalmas leltárt. A székelyföldi Előpatakról például így írnak: a királyné emlékére „a fürdőtelepen tíz fenyőfát, az állami iskola udvarán harmincöt hársfát ültettek. A képen látható Erzsébet-forrást sajnos nem róla, hanem a fürdőszövetkezet elnökének feleségéről nevezték el…”
A recept egyszerű: végy egy szeretett, szépséges királynét, néhány száz hozzá kötődő, ódon képeslapot, fűszerezd kis nosztalgiával, s kész a jól ajándékozható, reprezentatív album – és mellesleg felsejlenek a boldog békeidők!
(Erzsébet királyné emlékezete képeslapokon. Kossuth Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 5990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.