Nemcsak Buda, hanem az egész közép-magyarországi régió agyérbetegeinek ellátása kerül veszélybe azzal, hogy a bezárásra ítélt, de december végéig még működő Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) stroke-központja gyakorlatilag megszűnik – közölte Nagy Zoltán nyugdíjazott főigazgató, aki tegnap töltötte utolsó napját az intézményben. Elmondta: az egészségügyi tárca korábbi ígéreteivel szemben az itt kezelt agyérbetegeknek csak a felét veszi át a zuglói Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet, 30 ágy sorsa bizonytalan. – Fogalmunk sincs, hogy mi lesz többek között a neurogenetikai centrummal, a neuropatológiával vagy a kergemarhakór magyarországi pusztítását megakadályozó nemzeti prionközponttal, a speciális diagnosztikával vagy a felbecsülhetetlen értékű több tízezres agygyűjteménnyel – fogalmazott.
– Emberek halhatnak meg, maradhatnak örök életre nyomorékok, ha nem sikerül megmenteni az európai színvonalú stroke-központot – hangsúlyozta Komoly Sámuel, a neurológiai szakkollégium elnöke. Óváry Csaba, aki az OPNI főorvosaként az egész régió ellátásáért volt felelős, kiemelte: az egész világon a második, az olyan romló gazdasági helyzetű országokban, mint Magyarország, pedig az első leggyakoribb halálozási ok a stroke, magyarul agyérkatasztrófa. – Hazánkban 1990-től országos stroke-hálózat alakult ki, és kiemelkedő eredményeket értünk el az életmentésben, azaz a három órán belüli vérrögoldásban. A Budán, illetve a főváros környékén élők közül többen életüket veszthetik, ha nem érnek időben Zuglóba, ezért arra kérjük az illetékeseket, hogy Budán alakítsanak ki egy ideiglenes telephelyet, ahol a jelenlegi központ másik fele folytathatná munkáját – mondta.
Az OPNI korábbi megkeresésére utóbbira lehetőséget adna a fővárosi fenntartású Szent János Kórház, és erről a befogadó nyilatkozatról Kázmér Tibor főigazgató már értesítette az Egészségügyi Minisztériumot is.
Láng Zsolt, a II. kerület fideszes polgármestere nyílt levélben fordult Horváth Ágnes egészségügyi miniszterhez amiatt, hogy az OPNI bezárásával megszűnik a stroke-központ is, a betegek október végétől ellátatlanul maradnak, a helyzet megoldását kereső főigazgatót pedig nyugdíjazták. – Aggodalommal figyeljük az egészségügy átalakításának Észak-Budát érintő lépéseit. A Budai Gyermekkórház sorsa még mindig bizonytalan, a Szent János Kórház jövőjével kapcsolatban időről időre ködös találgatások látnak napvilágot, a nagy múltú Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet pedig halálra ítélték – írta Láng. A polgármester választ vár a minisztertől arra, hogy milyen szakmai indokok alapján zárták be a világszerte elismert stroke-központot, hol látják el ezentúl Észak-Buda, ezen belül is a II. kerület stroke-betegeit, illetve mi a garancia arra, hogy október 31-ig megoldást találnak a problémára.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter szűkszavúan csupán annyit közölt a fentiekre reagálva: nincs szó az ellátás szétdarabolásáról, minden páciens a jövőben is megkapja a megfelelő ellátást.
Menczer Tamás a fiataloknak üzent - videó