Mikola István: Gazemberség!

Gazemberséget követ el a kormány, ha elfogadja az üzleti biztosítók feltételeit – jelentette ki Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa. Az Egészségügyi Minisztérium egyébként még azt is cáfolja, hogy bármiféle kritériumrendszert kaptak volna az új egészségbiztosítási rendszer iránt érdeklődő befektetőktől.

Munkatársainktól
2007. 10. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Finoman szólva is gazemberség mindaz, amit a biztosítók által szorgalmazott követelések tartalmaznak – jelentette ki tegnap Mikola István. Ha a kormány elfogadja a befektetők szempontrendszerét, gazemberséget követ el, s lemond a gyógyulás biztonságáról a magántársaságok nyereségének garantálása érdekében. Az a követelés, hogy ne legyen teljes az egészségügyi szolgáltatások hozzáférése a betegek számára, nem Európát, hanem a legsötétebb dél-amerikai viszonyokat idézi – jegyezte meg Mikola István, aki szerint rabszolgának nézik az orvostársadalmat és a betegeket is. Ébresztő, Magyarország! – szólított fel a politikus, mondván: most már közvetlenül került veszélybe az emberek egészsége, illetve az ahhoz való jog. Ezt a gyalázatot meg kell akadályozni, tiltakozni kell a politikának és a civil szférának is – hangsúlyozta.
Mikola emlékeztetett, ha a Fidesznek lehetősége lesz, visszaállítja a nemzeti kockázatközösségen alapuló szolidaritási rendszert.
Mint arról beszámoltunk: az üzleti biztosítók 10 pontból álló szempontrendszert állítottak össze, amelyek szerintük ahhoz szükségesek, hogy értelme legyen belépniük a kötelező egészségbiztosítás piacára. A dokumentum szerint a magánbiztosítók szeretnék például, ha az állam garanciát vállalna arra, hogy a legnagyobb tételt kitevő, azaz a betegellátásért a szolgáltatóknak fizetett kiadásaik nem haladják meg a bevételeik 92 százalékát. Ezzel garantálni lehetne a befektetők számára a nyereséget. Felvetik az anyagban azt is, hogy a vállalatirányítás döntő befolyásához kapjanak szavazatelsőbbségi részvényt, vagy az állam szavazati súlya legyen kisebb. Ezen túl szabad kezet szeretnének a szolgáltatókkal való szerződéskötésben, a minőség ellenőrzésében, a protokollok terén, a betegirányításban és abban, hogy a szabályok be nem tartása esetén milyen szankciókkal élhetnek. A nyereségkivétel korlátozását csak egy bizonyos szintig, legfeljebb három évig tudnák elfogadni.
Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára cáfolta, hogy a tárcához eljutott volna a tízpontos kritériumrendszer. – A dokumentumot nem ismerjük, nem kaptuk meg. Nem ismerjük, hogy valós-e, nem tudjuk, hogy mit tartalmaz. Ha megkapjuk, majd fogunk hozzá viszonyulni, ma nem létező papírként kezeljük – fogalmazott. Elmondta: a biztosítók nem állítottak feltételeket, velük is, mint más szervezetekkel, folyamatosan konzultált a minisztérium.
Kökény Mihály (MSZP) közönséges hamisítványnak nevezte a dokumentumot. A kormány ilyen anyagot soha nem kapott, ilyet valakik valahol azért írtak, hogy zavart keltsenek – fogalmazott. Szó nincs arról, hogy nyereségorientált biztosítók diktatúrája, rémuralma következne be – jelentette ki Kökény. Mint mondta, a Fidesz olyan változásra mond nemet, amely megőrzi a nemzeti kockázatközösséget, s javítja az ellátás színvonalát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.