Önkormányzati belkritika Bajnainak

Megsértett autonómia, forrás nélküli feladatok, elmaradt adóegyeztetés, tervezhetetlen gazdálkodás, kétharmados törvények aggályos megkerülése – többek között ezt rótta fel Bajnai Gordon illetékes miniszternek címzett tegnapi állásfoglalásában a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége. A kormány képviselője nem reagált a bírálatokra, miközben ezermilliárdos fejlesztéseket ígért, reformmal fenyegetett.

2007. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább sérült az önkormányzatok autonómiája és gazdasági függetlensége az elmúlt egy évben – szögezte le a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) tegnapi elnökségi ülésén Molnár Gyula, az érdekképviselet elnöke, Újbuda MSZP-s polgármestere. A tanácskozásra meghívott Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési minisztert a politikus emlékeztette: tizenhét év alatt számtalan új kötelező feladatot kaptak, jelentős részét forrás nélkül, törvényi előírásokkal. – A települések nem tudnak tervezni, a finanszírozás felülvizsgálata elkerülhetetlen. Bár támogatjuk az önkormányzati reformokat, aggályosnak tartjuk, hogy a kormány azokat a kétharmados törvények átlépésével kívánja megvalósítani – fűzte hozzá Molnár Gyula, bejelentve: a hét önkormányzati szövetséggel egyeztetve kezdeményezik az önkormányzati minimum meghatározását. A TÖOSZ megerősítette korábbi javaslatait a polgármesterek hatáskörének bővítéséről, a parlamenti és az önkormányzati választás időbeni eltolásáról, a képviselők létszámának csökkentéséről és a helyi adók átgondolásáról is. Utóbbiról az érdekképviselet szocialista elnöke közölte, hogy 2008. január 1-jétől nem lehet bevezetni semmiféle ingatlanadót, ugyanakkor felszólította a kormányt, hogy az ügyben egyeztessen az önkormányzatokkal.
– Nem érzékeltem, nem hallottam kritikát – közölte kérdésünkre Bajnai Gordon, aki szerint a kormány–önkormányzatok egyeztető fórumát működtetik az egyeztetésre. A miniszter nem cáfolta, hogy az ingatlanadó ügyében elmulasztották az érintettekkel való tárgyalást, de azt hangoztatta, hogy a következő hetekben és hónapokban lesz idő, többek között a jövő évi költségvetés megvitatására. Bajnai lapunk értesülésével szemben, amely szerint mindenkinek ingatlanadót kellene fizetni, azt állította: nem lesz jelentős változás, csupán az önkormányzatok által ma is kivethető építményadó technikai szabályait egységesítik majd.
Tegnapi számunkban idéztük a Pénzügyminisztérium és a Kopint-Tárki Zrt. által készített tanulmányt, amely az ingatlanadó jövő évi bevezetésének lehetőségeit vizsgálja. Eszerint célszerű az adót a lakossági és a vállalati ingatlanokra egyaránt kiterjeszteni, az adóköteles érték alsó határát pedig nagyon alacsonyan vagy éppen nulla forintnál kell meghúzni.
Bajnai Gordon ismét ezermilliárd forintos fejlesztést ígért uniós pénzekből „a jól pályázó” önkormányzatoknak, és kiemelte: az ellenzék hiába akadályozta meg a regionális önkormányzatok létrehozását, a kormány két-három év alatt kötelezővé tenné a kistérségeket, erősítené a polgármesteri hatásköröket, az állam ellenőrzési szerepét a jegyzők fölött, továbbá kiterjesztené a közigazgatási hivatalok jogosítványát a képviselő-testületi rendeletek, határozatok felfüggesztésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.