Jó hír a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás terén, hogy ezentúl nem húzható a végtelenségig a kárügyintézés, ha a felelősség és a kár értéke egyértelműen megállapítható. Ebben az esetben a biztosítónak három hónapon belül konkrét kártérítési javaslatot kell tennie.
Az év végi kampányt az a változás érinti a leginkább, hogy ezentúl biztosítóváltás esetén az új szerződés bonus-malus besorolásnak alapjául szolgáló kártörténeti igazolásokat az új biztosítónak kell beszereznie. Az ügyfeleknek csupán a korábbi biztosítójuk nevét, illetve az addigi biztosításuk kötvényének a számát kell megadniuk.
Papp Lajos, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének elnöke ezzel kapcsolatban megjegyzi: „A korábbi biztosító nevére nagy valószínűséggel mindenki emlékezni fog, a kötvényszám esetében azonban korántsem ilyen egyértelmű a helyzet. Ami azért nagy probléma, mert aki nem adja meg ezt az adatot, automatikusan a legrosszabb, M4-es besorolásba kerül az új biztosítónál.”
Van azonban kiskapu: ha valaki rossz kötvényszámot ad meg, akkor nem M4, csak A0 kategóriába kerül. Ez sok kedvezőtlen besorolású ügyfélnek jó lehetőséget ad a trükközésre. Még kérdés, hogy később lesz-e lehetősége az új biztosítónak beszerezni a valós adatot, s ez alapján visszasorolhatja-e ügyfelét – akár visszamenőleg – az őt megillető osztályba.
Változik a bonus-malus minősítőrendszer is. Eddig a megfigyelési időszak július 1-jétől a következő év június 30-ig tartott, ám ezentúl a naptári évet követi majd a rendszer. Az átállás következményeként jelentkező egyszeri másfél éves megfigyelési időszakban nagyobb a valószínűsége egy káreseménynek, így a kármentességi fokozat romlásának is nő az esélye.
További változás, hogy ezentúl a kártalanítási számla, amely a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással nem rendelkező vezetők helyett fizet a vétlen autósnak, az ismeretlen járművel okozott halálos vagy súlyos sérüléssel járó károkat is megtéríti.
A külföldi balesetek területén is történtek módosítások. Ezentúl a határainkon kívül elszenvedett károk esetében a vétkes biztosítója ellen már itthon is indítható kereset. Emellett választhatunk, hogy ilyenkor a külföldi károkozóval, vagy annak biztosítójával szemben lépünk-e fel kárigénnyel.
Továbbra is lehetőség van a kötelező biztosítás szüneteltetésére, sőt ennek feltételei is ügyfélbarátabbak lettek: a szüneteltetés maximális időszaka hat hónap maradt, ám legrövidebb időszakot már nem határoz meg a rendelet. Hatálya immár nem a bejelentést követő hónap első napjától, hanem a bejelentés napjától érvényes.
Orbán Viktor: Magyarország pólókirályság!
