Az életet szólaltatta meg

Felavatták a januárban elhunyt Illés Lajos síremlékét a Fiumei úti Nemzeti Sírkert művészparcellájában. A Kossuth-díjas zeneszerző, a legendás Illés együttes alapítójának földi maradványai fölé Velekei József Lajos szobrát állították. Az alkotást Hegedűs Lóránt nyugalmazott református püspök áldotta meg az emlékezésen, ahol a lelkész felesége, Makkai Lilla mellett kántorként is munkálkodó művész kisoroszi gyülekezetének kórusa, valamint Tolcsvay Béla, Varga Miklós és Szvorák Katalin is énekelt.

2007. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illés Lajosról mindannyiunknak van valami emléke. Van, aki a fiatalságát látja benne, és rögtön valamelyik Illés-dalt dúdolja, van, aki második alkotói korszakára, hoszszabb lélegzetű, magyarságról, hitről tanúságot tevő műveire gondol. Ez utóbbiak a református egyház szempontjából sem mellékesek, hiszen ritka adomány, ha ilyen széles körben ismert művész komponálja a fiatalokat is megszólító kortárs egyházi zenét.
Hegedűs Lóránt egész alkotói pályáját méltatta, amikor úgy fogalmazott: Illés Lajos nem a szó embere volt, hanem a kimondhatatlan megszólaltatója, aki hangokkal próbálta kifejezni, ami kifejezhetetlen. – Kimondhatatlanságban, az apokaliptikus sötétben, az egyre bizonyosabb nemzethalálban az életet szólaltatta meg kiáltással, az életerő zengő hangján – mondta a nyugalmazott református püspök, aki megáldotta a művész hamvai fölé emelt emlékművet.
Illés Lajos síremlékének talapzata egy kőhalom, Tóth Dávid szobrászművész alkotása, amelyre azt az igét vésték: „…tudom, kiben hiszek, és meg vagyok győződve, hogy neki van hatalma arra, hogy a rám bízott kincset megőrizze arra a napra.” A talapzatra Velekei József Lajos kétágú lángoszlopot formázó faszobra került fejfának.
A januárban, hatvanötödik évében elhunyt Illés Lajosra a síremlékavatáson művészbarátai, műveinek előadói is emlékeztek a Kossuth-díjas zeneszerző magyar költők hazafias verseire komponált Magyar énekének részleteivel. Tolcsvay Béla ebből az Ady alkonyát énekelte elszoruló hangon.
– Illés Lajos barátom jelentősége a makacsságában van; amit tőle megtanultam, hogy mindig ki kell tartani amellett, amit az ember elkezdett csinálni, akkor is, ha a körülmények nem éppen a legideálisabbak – fogalmazott lapunknak a zeneszerző-muzsikus. Tolcsvay Béla kiemelte: Illés Lajosnak tiszta volt a hite és a lelke, és ez tükröződik a muzsikájában. Az egykori zenésztárs személyes élményeiről is mesélt. – Jó pár esztendőt együtt muzsikáltunk, de ha bajban voltam, akkor is el tudtam hozzá menni, nála mindig tiszta tekintettel és őszinteséggel találkoztam. Nagyon hiányzik, nehéz is volt most énekelni, mert a két zenekarvezető, az Illés együttes és a Tolcsvay zenekar vezetője sokszor karöltve járt, s nem mindig a fényes úton – fogalmazott Tolcsvay Béla.
Szvorák Katalin szintén a Magyar ének egyik darabjával emlékezett, tőle a Küszöbén az estnek című dalt hallhattuk. – Én az emberi oldalát szeretném kiemelni: amilyen nagy volt tehetsége, olyan nagy volt a szerénysége is – vallotta Illés Lajosról a népdalénekes. – Mi emberi mivoltunkban találkoztunk. Ő nagyon szerette az én hangomat, én meg nagyon szerettem az ő zenéjét – mondta Szvorák Katalin, aki kiemelte: – Csodálatos, hogy Illés Lajos rengeteget merített a népzenéből. Ezért is lesz halhatatlan, hiszen a zenéje népdalszerűen él tovább – tette hozzá.
Varga Miklós Áprily Lajos Menedék című versét énekelte a Magyar énekből. Ő a könnyűzene felé fordulását is az Illés-daloknak tulajdonítja. Személyesen akkor ismerkedtek meg, amikor a Velünk az Isten című megzenésített református istentisztelet főszerepét énekelte, ekkortól szoros munkakapcsolatban és barátságban voltak, Varga Miklós több Illés-darabban is szerepelt. – Amit Illés Lajos adott a magyarságnak, nagyon jelentős. A művei nem könnyűzenei produkciók, hanem olyan alkotások, amelyek fontosak a magyarság számára, főleg ezekben az időkben, amikor a magyar nemzettudatot szándékosan próbálják az emberekből kiirtani. Lajos tudatosan küzdött ez ellen a műveivel. Boldog vagyok, hogy harcostársa lehettem ebben a küzdelemben – fogalmazott. Varga Miklós elmondta: – Illés Lajos olyan történelmi időszakban alkotott, amikor erre nagy szükség volt. Úgy gondolom, hogy ezekre a művekre a jövőben is szükség lesz – tette hozzá az énekes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.