Belga menekültek Magyarországon

Egy hat évtizede történt eseményről emlékezett meg a Nouvelle Gazette de Hongrie. A lap beszámolt arról, hogy 25 belga hadifogoly érkezett hazánkba. A háború után hazatért katonák arra kérték a szövetségeseket, hogy ugyanolyan jól bánjanak a magyar hadifoglyokkal, amilyen jól a magyarok bántak velük.

2007. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Majdnem pontosan 64 éve történt: 1943 októberében 25 belga hadifogoly lépte át Sopronnál az osztrák–magyar határt. Az esetet egy kis példányszámú lap, a Nouvelle Gazette de Hongrie ismertette. Ebből kiderül, hogy az első menekültcsoport hat tisztből és tizenkilenc közlegényből állt.
De menekültek franciák is: volt olyan eset is, amikor mintegy kétszáz francia katona érkezett egyszerre. A belga katonák Siklósra kerültek, 1944 elején tizenegyet közülük Szigetvárra küldtek, Almássy Pál gróf birtokára, húszat pedig Balatonboglárra, Gaál Gaszton kisgazdapárti képviselő birtokára, illetve Gaál Gaszton lányához, Szeibeth Gusztávnéhoz irányítottak. A németek azonban elfogták, és a fővárosba szállították őket. Utassy Lóránd ezredes – őt a háború után a Francia Köztársaság Becsületrendjével tüntették ki – közbenjárt érdekükben a német hatóságoknál, akik hajlottak az ezredes kérésére, és a belga katonákat szabadon engedték.
A menekültek Magyarországon bizonyos mértékű szabadságot élveztek, mivel Belgium – Franciaországhoz és több más szövetséges országhoz hasonlóan – nem állt háborúban Magyarországgal. Azt viszont szigorúan ellenőrizték, hogy a katonák minden este 10 óráig visszatérjenek szálláshelyükre. A belgák egyébként a háborús viszonyokhoz képest jó körülmények között éltek Budapesten. Rendkívül népszerűek voltak, sok magyar családtól kaptak ebéd- és vacsorameghívást, egyéb támogatást, gyógyszert, ruhát.
Az írott források mintegy száz belga katonáról tudnak, akik 1942 és 1944 között a német táborokból megszökve Magyarországon találtak otthont. A Magyar Vöröskereszt takarókat, valamint havonta több száz kiló élelmiszert adott nemcsak nekik, hanem a szlovákiai, csehországi és németországi táborokban fogva tartott honfitársaiknak is.
A Chinoin Gyógyszergyár a Magyar Vöröskereszten keresztül sokszor küldött nekik és belga gyermekeknek gyógyszereket és D-vitamint. De segített ebben az akkor már 1923 óta Magyarországon élt belga Gabrielle Minam de Borier is.
A háború után, de még a határokon húzódó vasfüggöny lehullása előtt, a hazájukba visszatért belga menekültek közül nem egy szegény sorsú magyar gyereket fogadott vakáció idején. Legtöbbször olyan családok gyermekeit, akiknek szüleivel a belga katonák a magyarországi Philips-, a Mávag- vagy a Gamma-gyárban dolgoztak együtt.
Hazatérésük után négy belga katona hálából köszönőlevelet írt a magyar népnek, amelyből a Nouvelle Gazette részletet is közöl. Ebben azt is kérik a szövetségesektől, hogy ugyanolyan bánásmódban részesítsék a magyar hadifoglyokat, mint amilyenben nekik, illetőleg a Magyarországra menekült franciáknak, lengyeleknek, briteknek és amerikaiaknak részük volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.