Igazi jó hírrel érkezett a meghívó a Mig’s World Wines november 1-jei borkóstolójára a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Brüsszeli EU-képviseletétől: ugyanis a csatolt programból kiderült, a belga fővárosban végre nem csak akkor ízlelhető magyar bor, ha azt magyar intézmények, illetve a magyar bortermesztők rendezik.
Magyar portéka csak elvétve
A magyar borok európai népszerűsítése – és most hagyjuk a szokásos körítést – sajnos nagyon is várat magára, amely ténynek eldöntésére elég, ha valaki besétál egy nyugat-európai szupermarket borrészlegébe vagy borszaküzletébe. Ezekben a legtöbb esetben akkor bukkan fel esetlegesen kisebb készlet egy-egy magyar borból, ha azt a helyi nagykereskedő jó áron „megcsípi”, majd a készlet elfogyása után az adott bornak hűlt helye.
A Mig’s World Wines Brüsszel „Andrássy útjával”, a Louise sugárúttal párhuzamos Chaussée de Charleroi 43-as száma alatt található, valóban kitűnő borbolt, amely jelző jelent valamit abban a városban, amelynek lakóinak és vendéglőtulajdonosainak „némi” fogalmuk azért van a borokról.
A szaküzlet a karácsonyi borvásár nyitányaként rendezte meg – természetesen ingyenesen – borkóstolóját remek árukapcsolással: azt nemcsak saját boltjára korlátozta, hanem a közvetlenül mellette lévő japán szusi- és az amellett lévő thai vendéglővel közösen összesen 11 asztalon, „tematikus” rendezésben. Az említett vendéglők is kitettek magukért: szintén ingyen, a jövőbeni vendégfogást szemmel tartva gondoskodtak arról, hogy a szusi falatok és a mandulaszószba mártható, nyársa tűzött csirkefalatok ne fogyjanak ki.
A Mig-nek egyébként Ausztráliában és New Yorkban van még egy-egy boltja.
Itt olcsóbb a Kopár Cuvée
A borkóstolás a Bollinger pezsgőkkel kezdődött. Három fajtát kínáltak: a 39 eurós Bollinger Spéciale Cuvée Brut-t, a palackonként 78 eurót kóstáló 1999-es Bollinger Grande Année-t és a 118 euróért kapható Bollinger R. D. 1996-ot. A háromfajta pezsgőt megkóstolva reményvesztetten kényszerülünk megállapítani, ha a Hungaria Extra Dry évek alatt nem vált volna szinte élvezhetetlenné, akkor az a 25-30 eurós kategóriában – állandó minőséget feltételezve – hatalmas mennyiségben lenne ma eladható a nyugati piacokon.
A jókedvű szójátékkal Hungary & Thirsty elnevezést (a „hungry” éhest jelent) kapott 3-as számú asztalnál az egyáltalában nem sietős vendégek szakértői kalauzolás mellett a töki Nyakas pince 2006-os Irsai Olivérjét (6,40 euró), a 2005-ös évjáratú Chapel Hill Pinot Noir-t (5,8 euró), Gál Tibor 2004-es Egri Bikavérét (12 euró), a 2004-es Villányi Kopár Cuvée-t (38 euró) és a félliteres, hatputtonyos Hétszőlő Tokaji Aszút (36,60 euró) hasonlíthatták össze versenytársaikkal és osztályozhatták a mindenki kezébe nyomott lista alapján egy 0-tól 10-ig menő skálán.
Az árakról talán annyit, hogy Brüsszelben a jelek szerint az egyes magyar borokhoz olcsóbban lehet hozzájutni, mint hazai földön: míg a budapesti Váci utcai Présház borkereskedésben Gere Kopárjáért 11 900 forintot kérnek, az Brüsszelben körülbelül 2500 forinttal olcsóbban kapható.
A kóstolón a „legekkel” dicsekvő szőlészetek termékei is szerepeltek: mint a világ legmagasabb fekvésű borászatából, az argentin Cafayateból érkezett Michel Torino Don David Torrontes 2004-es bora (9,40 euró), vagy a világ legdélibb szőlőültetvényének gyümölcséből préselt új-zélandi Rippon Osteiner 2006-os bora, üvegenként 12 euróért.
Kitűnőt 6,50-ért
Az értő közönség reakcióit figyelve az egyik legnagyobb sikere az argentin Mendozából származó 2003-as Nicola Catana Zapatának (59,30 euró) volt a borkóstolón, valamint a 6,50 euróért kapható ausztrál Grant Burge Oakland-nek, amely szokatlan módon a sirázt keverte cabernet sauvignon-nal.
Tanulság: az európai bortermelőknek fel kell kötniük a kötényüket. A magyar borkereskedőknek pedig talán nem kellene az itt hat (1500 forint) euróért kapható, közepes minőségű ausztrál Lindemans Shirazt 5200 forintért árulniuk.
Elkepesztő siker, állótapsos ünneplés a Hamupipőke bemutatóján