Nagyon sokszor beszéltünk már arról, hogy szűnjön meg a teljesítményvolumen-korlát (tvk), ami egy rendkívül merev rendszer – jelentette ki Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a Liberális Egészségügyi Tanács szombati ülését követő sajtótájékoztatón. Azt magyarázta, a tvk nem bukott meg, de olyan korlátozásra van szükség, ami a szolgáltatót is arra ösztönzi, hogy jobb minőséget biztosítson. A tárcavezető megemlítette, hogy az új biztosítási rendszerről szóló egyeztetésen a Magyar Kórházszövetség kezdeményezte ismét a tvk eltörlését, amit teljes mértékben el tudtak fogadni. Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó szakember azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy a tvk megszűnése nem jelenti azt, hogy az új rendszerben nem lesznek legalább olyan hosszú várólisták, mint most. A biztosítók ugyanis a jogszabálytervezet alapján elég nagy mozgásteret kapnak abban, hogy milyen költségcsökkentő eszközt alkalmazzanak s tegyenek kötelezővé a kórházak számára.
A sajtótájékoztatón elhangzott: a szakminisztérium az elmúlt napokban több mint 30 szakmai szervezettel egyeztetett. A tárca elfogadta a Magyar Gyógyszerész Kamara javaslatát is, hogy a pénztárak ne lehessenek patikák tulajdonosai. A szakmai kollégiumok felvetésére pedig igent mondtak arra, hogy a pénztárak csak a finanszírozásra állapíthassanak meg protokollokat, a szakmai irányelveket ne ők dolgozzák ki. Mint arról lapunk is beszámolt: szinte minden szakmai szervezet alapjaiban utasítja el a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozó javaslatot. Ezen álláspontját részletesen indokolta már például a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Gyógyszerész Kamara, az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, a Magyar Kórházszövetség, a járóbeteg-szakrendelőket képviselő Medicina 2000 elnevezésű szervezet, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, valamint a Nemzeti Egészségügyi Tanács is, amely 24 szervezetet tömörít.
A Fidesz szerint a kormány „gőzerővel” dolgozik a több-biztosítós modell bevezetésén, az egészségbiztosítás, az egészségbiztosítási kassza privatizálásán. Szijjártó Péter szóvivő sajtótájékoztatóján idézte az egészségügyi miniszter szavait, miszerint a teljesítményvolumen-korlát rendszere nem bukott meg. Szijjártó szerint a kormány egészségpolitikája bukott meg már régen. – Abban az új modellben, amelyben a kormány gondolkodik, semmi más nem számít, csak az, hogy a biztosítók minél nagyobb profitot tehessenek zsebre – hangsúlyozta, s megismételte pártja álláspontját, miszerint az egészségügy nem üzlet. – A következő polgári kormány meg fogja szüntetni az egészségbiztosítás privatizációját, azt a rendszert, amelyben kizárólag az üzleti elvek érvényesülnek – tette hozzá. A szóvivő is hangsúlyozta: a kormány által elképzelt rendszer újabb kórházbezárásokhoz, járulékemeléshez és még hosszabb várólistákhoz vezet. A törvényjavaslat várhatóan a jövő héten kerül az Országgyűlés elé, előtte szerdán – a Fidesz kezdeményezésére – a Népegészségügy vagy üzleti egészségbiztosítás? címmel tart politikai vitanapot a T. Ház.
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
