Eltörlik a volumenkorlátot

Az új egészségbiztosítási rendszerben megszűnik a kórházi teljesítményvolumen-korlát, ami áttételesen limitálta az ellátható betegek számát – jelentette be Horváth Ágnes egészségügyi miniszter. Ez azonban a szakemberek szerint nem jelenti azt, hogy az új biztosítási modellben nem lesznek legalább olyan hosszú várólisták, mint jelenleg.

Munkatársunktól
2007. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon sokszor beszéltünk már arról, hogy szűnjön meg a teljesítményvolumen-korlát (tvk), ami egy rendkívül merev rendszer – jelentette ki Horváth Ágnes egészségügyi miniszter a Liberális Egészségügyi Tanács szombati ülését követő sajtótájékoztatón. Azt magyarázta, a tvk nem bukott meg, de olyan korlátozásra van szükség, ami a szolgáltatót is arra ösztönzi, hogy jobb minőséget biztosítson. A tárcavezető megemlítette, hogy az új biztosítási rendszerről szóló egyeztetésen a Magyar Kórházszövetség kezdeményezte ismét a tvk eltörlését, amit teljes mértékben el tudtak fogadni. Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó szakember azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy a tvk megszűnése nem jelenti azt, hogy az új rendszerben nem lesznek legalább olyan hosszú várólisták, mint most. A biztosítók ugyanis a jogszabálytervezet alapján elég nagy mozgásteret kapnak abban, hogy milyen költségcsökkentő eszközt alkalmazzanak s tegyenek kötelezővé a kórházak számára.
A sajtótájékoztatón elhangzott: a szakminisztérium az elmúlt napokban több mint 30 szakmai szervezettel egyeztetett. A tárca elfogadta a Magyar Gyógyszerész Kamara javaslatát is, hogy a pénztárak ne lehessenek patikák tulajdonosai. A szakmai kollégiumok felvetésére pedig igent mondtak arra, hogy a pénztárak csak a finanszírozásra állapíthassanak meg protokollokat, a szakmai irányelveket ne ők dolgozzák ki. Mint arról lapunk is beszámolt: szinte minden szakmai szervezet alapjaiban utasítja el a biztosítási rendszer átalakítására vonatkozó javaslatot. Ezen álláspontját részletesen indokolta már például a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Gyógyszerész Kamara, az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, a Magyar Kórházszövetség, a járóbeteg-szakrendelőket képviselő Medicina 2000 elnevezésű szervezet, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, valamint a Nemzeti Egészségügyi Tanács is, amely 24 szervezetet tömörít.
A Fidesz szerint a kormány „gőzerővel” dolgozik a több-biztosítós modell bevezetésén, az egészségbiztosítás, az egészségbiztosítási kassza privatizálásán. Szijjártó Péter szóvivő sajtótájékoztatóján idézte az egészségügyi miniszter szavait, miszerint a teljesítményvolumen-korlát rendszere nem bukott meg. Szijjártó szerint a kormány egészségpolitikája bukott meg már régen. – Abban az új modellben, amelyben a kormány gondolkodik, semmi más nem számít, csak az, hogy a biztosítók minél nagyobb profitot tehessenek zsebre – hangsúlyozta, s megismételte pártja álláspontját, miszerint az egészségügy nem üzlet. – A következő polgári kormány meg fogja szüntetni az egészségbiztosítás privatizációját, azt a rendszert, amelyben kizárólag az üzleti elvek érvényesülnek – tette hozzá. A szóvivő is hangsúlyozta: a kormány által elképzelt rendszer újabb kórházbezárásokhoz, járulékemeléshez és még hosszabb várólistákhoz vezet. A törvényjavaslat várhatóan a jövő héten kerül az Országgyűlés elé, előtte szerdán – a Fidesz kezdeményezésére – a Népegészségügy vagy üzleti egészségbiztosítás? címmel tart politikai vitanapot a T. Ház.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.