Az Európai Parlamentnek (EP) a franciaországi Strasbourgban lévő épülete a korábban feltételezettnél nagyobb azbeszttartalma miatt tüdőrákot és rosszindulatú mellhártyadaganatot okozhat, ezért azt javasolta Hegyi Gyula szocialista EP-képviselő, hogy azt zárják be a felújítás idejére. A parlament ott egy hónapban csupán három és fél napot ülésezik, ugyanakkor a több ezer alkalmazott és képviselő havi utaztatása évente 50 milliárd forintjukba kerül az európai adófizetőknek, és 20 ezer tonna szén-dioxid kibocsátásával jár. Nicolas Sarkozy francia elnök megválasztását követő első brüsszeli látogatásán ugyanakkor kijelentette, hogy hallani sem akar a strasbourgi épület bezárásáról.
Hegyi nyilatkozatában megemlíti, hogy az Európai Bizottság brüsszeli központjának mamutépületét, a Berlaymont-palotát is mentesíteni kellett a rákkeltő azbeszttől. Az épületet 1991-ben ürítették ki, és a tervezett öt helyett 13 év alatt tették egészségre ártalmatlanná. – Az azbeszt okozta egészségkárosodás miatt 35 uniós alkalmazott indított pert, közülük 18-an meghaltak – jegyezte meg Hegyi. A korrupciós ügyektől sem mentes felújítási költségek – írja a képviselő – a tervezett sokszorosára, közel 250 milliárd forintra nőttek. Az öszszeg fele az azbesztmentesítés költsége volt, így egy kiló azbeszt eltávolítása átlagosan egymillió euróba került. Hegyi szerint az azbeszt miatti daganatos betegségek kialakulása húsz évbe telik, ezért a következő tíz-húsz évben akár több tízezer áldozatra is lehet számítani.
Egy lapunk által megkérdezett, név nélkül nyilatkozó francia képviselő – aki tőlünk hallott Hegyi Gyula nyilatkozatáról – gyakorlatilag esélytelennek értékelte a képviselő „egyébként ésszerű” javaslatát.
Kinevezték az új nemzetpolitikáért felelős államtitkárt