A gyermekkori szívtranszplantáció előkészítését 2003-ban kezdték meg a szakemberek hazánkban, az orvosok külföldi továbbképzéseken, elsősorban Berlinben tanulmányozhattak hasonló műtéteket. A gyermekszív központ áprilisban kapta meg az engedélyt szívátültetés elvégzésére, október 18-án pedig hazánkban először új szívet kaphatott egy hétéves kisfiú. A beavatkozásról szóló sajtótájékoztatón Ofner Péter, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet főigazgató főorvosa hangsúlyozta: a műtét a hazai egészségügy fontos állomása, előkészítése, elvégzése és az utógondozás komoly csapatmunkát igényelt. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter főként arra tért ki, hogy hiába végeznek nagyszerű munkát az orvosok, egyet nem tudnak: szervet gyártani. Márpedig Magyarországon nincs elég donáció, azaz kevesen ajánlják fel szerveiket átültetésre. A minisztérium kiemelt feladatának tartja, hogy a súlyponti kórházakat rávegye a donációs jelentések folyamatos küldésére, mert nem minden intézmény tesz eleget ennek a követelménynek. Szatmári András, az intézet gyermekszív központjának szakmai igazgatója kifejtette, hogy a kisfiúnak súlyos szívizombetegsége volt, a beavatkozás nélkül meghalt volna. Sürgősséggel került a transzplantációs várólistára és szerencsére hamar, két hónap múlva sikerült megfelelő szervet találni számára. A gyermek ma is az intézetben fekszik, állapota stabil, gyógyszereit folyamatosan csökkentik. Azt, hogy az átültetés sikeres volt, nagyjából egy év múlva lehet biztosan kijelenteni.
Ablonczy László gyermekkardiológustól megtudhattuk, hogy a kis betegek állapota sokkal gyorsabban romlik, mint a felnőtteké, ezért nekik fél–egy éven belül új szervhez kell jutniuk. A program előkészítésekor úgy számoltak, hogy évente 10-15 gyermek szorulhat transzplantációra. Időt lehetne nyerni a műszíves rásegítéssel, amikor a szív bal kamrájának működését motor segíti. Ilyen, akár 40-60 millió forintot érő berendezés ma még nincs hazánkban, de már sikerült uniós forrást szerezni a megvásárlásukra. Ezzel a beültetéssel a betegek akár otthon, stabil állapotban várhatnak akár két-három évet is a transzplantációra. Jelenleg nincs sürgősen új szívre váró gyermek a listán, de évente átlagosan egy-három kicsinek lehet szüksége azonnali beavatkozásra. Az első megműtött kisfiúnak két és fél órát kellett várnia, amíg eljutott hozzá a felajánlott szerv, az operáció 5 óra 38 percig tartott. A szívtranszplantáció kilencmillió forintos költséget jelentett az egészségbiztosítási pénztárnak és hasonlóan drágák a műtét utáni gyógyszerek is. Ezek között akad, amelyik önmagában majdnem egymillió forintba kerül.
Hazánkban 1962-ben, Szegeden végezték az első transzplantációt. A veseátültetés a 39. ilyen jellegű beavatkozás volt a világon. A szervezett vesetranszplantáció több mint egy évtizeddel később, 1973-ban kezdődött. Az első szívátültetés 1992-ben történt, 2005-ig valamennyi műtétet Budapesten hajtották végre, majd Szegeden is lehetővé vált. Májátültetéseket tizenkét, hasnyálmirigy-transzplantációt kilenc éve végeznek hazánkban. Új tüdőt Magyarországon eddig még nem ültettek be, ezeket a műtéteket – megállapodás alapján – Bécsben végzik. Hazánkban évente 300-400 szervátültetést hajtanak végre a fővárosban, Pécsett, Szegeden és Debrecenben.
Szijjártó Péter új határátkelőket jelentett be
