Bár az alkotmányos mulasztás tényével mindenki tisztában van, nem sikerül egyezségre jutni a magyarországi kisebbségek parlamenti képviseletéről. Viszont megjelent egy új fogalom intézményesíthetőségének lehetősége: ez a kisebbségek történelmi települése. A jövőben az ilyen falvakban, városokban automatikusan tartanának kisebbségi önkormányzati választást. Mindennek előzménye, hogy tizenhét évi alkotmányos mulasztás felszámolására júniusban alakult meg a Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkársága mellett működő közjogi munkacsoport.
Feladata a Magyarországon élő nemzeti és etnikai kisebbségeket érintő jogszabályok és tervek közjogi szempontból való áttekintése, pontosabban a kisebbségek parlamenti képviseletének megoldása. Emellett feladata még a 2006-ban módosított kisebbségi törvény hiányosságainak orvoslása, illetve a kisebbségi önkormányzatiság jogi szerepének tisztázása.
A munkacsoport ülésein új elemként megjelent egy fogalom, a kisebbségek történelmi települése és annak intézményesíthetősége. A munkacsoport elképzelése szerint az országos kisebbségi önkormányzatok a jövőben összeállítanának egy települési katalógust, és az abban szereplő településeken automatikusan kiírnák a kisebbségi választásokat. Külön törvény szabályozná, hogy mely települések kerülhetnek a regiszterbe. Ilyen bekerülési kritérium lenne például, hogy van-e a településen kisebbségi infrastruktúra, oktatási, kulturális intézmény, civil szervezet vagy kisebbségi önkormányzat, de figyelembe vennének népszámlálási adatokat is. A felvételről az Országgyűlés döntene. A katalógusban nem szereplő település egy bonyolult eljárási rend alapján nyerhetne felvételt a jegyzékbe. Ezt kérhetné a helyi közösség képviselője, civil szervezet vagy meghatározott számú kisebbségi választópolgár. Az utólagos kérelmekről a Magyar Tudományos Akadémia véleménye is kikérhető.
A regiszter elnevezéséről a munkacsoport még nem jutott közös nevezőre. A tervek szerint „kisebbségek által lakott település” vagy „történelmi település” lehetne az elnevezés. Molnárné Asbóth Erika, a közjogi munkacsoport elnöke lapunknak úgy nyilatkozott, hogy céljuk megoldást találni a kisebbségek parlamenti képviseletére. Ehhez elengedhetetlen az alkotmány módosítása, amihez a normaszöveg már megfogalmazódott.
A parlamenti képviselet tartalmáról, illetve a delegátusi intézményről még nem született állásfoglalás, ahogy a kisebbségi önkormányzat intézményeinek visszaállíthatóságáról és a kisebbségi névjegyzékről sem.
Orbán Viktor: Magyarország pólókirályság!
