Kisajátíthatják a sírkőüzletet

A Budapesti Temetkezési Intézet Rt. egyik cége annak ellenére kínálja sírköveit a Kozma utcai sírkerten belül, hogy a hatályos jogszabályok tiltják olyan üzleti tevékenység folytatását a temetőkben, amely nem a temetéshez szükséges kellékeket forgalmaz. Ezzel a cég jogosulatlan előnyt szerez a temetőn kívül kereskedő kőfaragókkal szemben.

Velkei Tamás
2007. 11. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világosan kimondja a törvény, hogy köztemető területén (az egyházi sírkertekre ez nem vonatkozik) külön jogszabályban meghatározott telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenység végzésére nem lehet telephelyet létesíteni, és ilyen tevékenységgel létrehozott terméket – a temetéshez szükséges kellékek kivételével – nem lehet forgalmazni. Az nyilvánvaló, hogy a sírkő nem temetési kellék, hanem emlékmű.
A Budapesti Temetkezési Intézet (BTI) Rt. mindezzel nem törődik. A sírkövek forgalmazásával az a BTI Nemeskő és Építőipari Kft. foglalkozik, amelynek egyik tulajdonosa a BTI Rt. is. Ennek vezérigazgatója Simóka Kálmánné, aki korábban a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és több más cég egykori vezetőjeként vált ismertté. A rendszerváltozás óta az önkormányzatok feladata a temetők létrehozása és fenntartása, ám általános gyakorlattá vált, hogy a települések vállalkozásokra bízzák az üzemeltetést. Így fordulhatott elő, hogy informátorunk szerint Simókáné kijelentette: mivel a temetőt a BTI Rt. üzemelteti, azt csinálnak benne, amit akarnak. Mindez azonban a tisztességtelen verseny tilalmába ütközik. A törvény 21. paragrafusa kimondja: tilos a termelést, a forgalmazást a fogyasztók kárára korlátozni; a piacra lépést indokolatlanul akadályozni; a versenytárs számára indokolatlanul hátrányos piaci helyzetet teremteni. Jelen helyzetben egyértelmű: a törvényesen, a temetőn kívül kereskedő kőfaragók hátrányt szenvednek a BTI Kft.-vel szemben. Somogyi Tibor, a BTI Rt. temetkezés koordinációs főosztályvezetője elmondta: nem forgalmazzák a sírköveket, azokat csak kiállították, mintegy „termékbemutató, reklám gyanánt”. Felvetésünkre, miszerint reklámozni sem szabad termékeket, azt mondta: nem temetői szolgáltatást reklámoznak, ugyanis csak azt tilos. A törvény úgy fogalmaz, hogy a sírkert területén tilos – az erre kijelölt hely kivételével – temetkezési szolgáltatásra utaló reklám kihelyezése.
Somogyi hozzátette: a sírkövesek a céget semmilyen formában nem keresték meg, a BTI Kft. viszont igen, ezért állíthatja ki kínálatát. Azt azonban a főosztályvezető is elismerte, hogy 51 százalékban a BTI Rt. tulajdonosa a kft.-nek. A Kőfaragók és Műkőkészítő Vállalkozók Országos Ipartestületének elnöke, Dall’ Asta Arnold elmondta, attól félnek, hogy a budapesti példa ragadós lesz, és az önkormányzatok által helyzetbe hozott vállalkozások máshol is visszaélnek azzal, hogy ők üzemeltetik a sírkertet. Példaként említette Tatát és Oroszlányt, ahol a helyi fenntartók már „kész termékként” kínálják síremlékeiket, ráépítve az előre kiásott sírgödrökre. Aggodalmukat erősítheti, hogy a közelmúltban ötezer darab kínai sírkő érkezett az országba, amelyet a forgalmazó 50 év teljes körű garancia mellett töredék áron kínál. – Mindez oda fog vezetni, hogy a régi családi dinasztiák tönkremennek – vélekedik Mikes László, a Kőfaragó Mesterek Budapesti Ipartestületének elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.